Będzie kaucja za butelki plastikowe i szklane

ekologia plastik butelki
Zdjęcie poglądowe. Fot. pexels.com

System ma objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l.

W Polsce ma pojawić się nowy system kaucyjny, który będzie miał na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów i zwiększenie recyklingu odpadów opakowaniowych.

- reklama -

Jak można przeczytać w projekcie ustawy, system ma objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. Przy sprzedaży produktów w takich opakowaniach pobierana będzie opłata, która będzie zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.

Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w takich opakowaniach będą mieli obowiązek zapewnienia poziomu selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych powstałych z tych opakowań. System kaucyjny nie będzie obowiązkowy, jednak w przypadku nieprzystąpienia do systemu będą oni obowiązani do uiszczenia opłaty produktowej.

Zaproponowane przepisy zobowiązują też każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m² do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here