Koszty ogrzewania domu rosną. Jakie opłaca się najbardziej?

ogien piec
Fot. pexels.com

Koszty zależą nie tylko od źródła ogrzewania, ale również w dużej mierze od wielkości budynku i stopnia izolacji termicznej.

Od 1 stycznia łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo wyniesie ok. 24% więcej w stosunku do 2021 r., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

- reklama -

W przypadku lokali i domów oddanych do użytku w 2019 r. 58,2% mieszkańców korzystało z centralnego ogrzewania indywidualnego. 62,6% stanowiły kotły i piece na paliwa gazowe, dla 31,3% były to kotły i piece na paliwa stałe, 1,8% stanowiły kotły i piece na biopaliwa, a poniżej 1% korzystało z kotłów na biopaliwa.

Rosnące ceny gazu mogą zniechęcać konsumentów do wyboru ogrzewania gazowego. Ogrzewanie gazem ziemnym jest jednak jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii spośród tych tradycyjnych, a koszty zależą nie tylko od źródła ogrzewania, ale również w dużej mierze od wielkości budynku i stopnia izolacji termicznej. Koszt ogrzewania gazem ziemnym może wynosić od ok. 2400 zł w przypadku ocieplonego domu do 120 m² do około 5800 zł – w domu do 200 m².

Wciąż popularne jest ogrzewanie węglem – jeszcze w 2018 r. ta metoda była stosowana w 1/3 polskich gospodarstw domowych. Najtańszym paliwem jest węgiel kamienny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że piece zasypowe dominujące nadal w polskich domach mają 30% sprawność. W rezultacie, aby wyprodukować w nich 1 kWh energii, trzeba wydać około 0,37 zł. Więc chcąc ogrzać ocieplony dom o powierzchni 120 m² trzeba wydać ponad 3000 zł.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj