Dobre dane z rynku pracy nie mogą przesłaniać wyzwań dla gospodarki

praca
Fot. pixabay.com

– Potrzebne są zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, zwiększenie aktywności zawodowej kobiet i uregulowanie pracy zdalnej – twierdzi Jacek Męcina.

Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, uważa, że deficyt pracowników i starzenie się społeczeństwa będą się nasilać stwarzając problemy firmom i gospodarce.

- reklama -

Polski rynek pracy rozwija się dzięki migrantom, przede wszystkim z Ukrainy. Ale mimo od lat formułowanych postulatów system dostępu do rynku pracy pracowników z zagranicy jest wciąż ograniczony, pełen biurokracji i sprawia pracodawcom wiele trudności. – Nie mamy nowoczesnych służb zatrudnienia oraz rozwiązań, które zachęcałyby do aktywności zawodowej osoby starsze, kobiety po urodzeniu dziecka. Poziom niewykorzystanych zasobów i niskie wskaźniki aktywności zawodowej będą stanowiły zagrożenie dla systemów zabezpieczenia społecznego w przyszłości – ostrzega doradca.

Problemem rynku pracy jest również niedostatek wykwalifikowanych kadr, co wiąże się przede wszystkim z systemem edukacji i brakiem instrumentów szerokiego wsparcia kształcenia ustawicznego. Deficyty kształcenia ustawicznego będą generować w przyszłości problemy wynikające z wykluczenia cyfrowego, które może prowadzić do bezrobocia technologicznego spowodowanego przyspieszeniem procesów cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj