120 tys. zł odprawy dla górników

kopalnia szyb
Fot. pixabay.com

Na grupę ponad 2,1 tys. osób przekazanych do SRK składają się zarówno pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj.

Proces wypłaty odpraw pieniężnych dla osób odchodzących z górnictwa z wykorzystaniem ustawowych osłon socjalnych powinien zakończyć się jeszcze w lutym.  Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą 2148 pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę – nie dłużej niż cztery lata – górnicy będą otrzymywać 80% dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

- reklama -

Na grupę ponad 2,1 tys. osób przekazanych z początkiem 2022 r. do SRK składają się zarówno pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób), jak i pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), przejęci na krótko przez JSW, by mogli trafić do SRK i tam skorzystać z osłon. Taka formuła przekazania wynikała z zapisów ustawowych, zgodnie z którymi osłony przysługują pracownikom przekazanym do SRK wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem.


- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego górnicy dostają 120000 Zł z publicznych pieniędzy, a gdy zostanie zamknięty zakład w którym ja pracuję (i zdecydowana większość Polaków w ich zakładach) to nic nie dostanę ? Wiecznie tym górnikom w d pchają , kopalnie nie płacą ZUS-u wiecznie coś im trzeba umorzyć – trochę drogo nas te ryle kosztują.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj