Ułatwienia podatkowe za pomoc uchodźcom

podatki kalkulator
Fot. freepik.com

Obowiązujące przepisy pozwalają już na odliczenie od podatku określonych darowizn przekazywanych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej.

Do obowiązujących już dziś preferencji dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych czy honorowych dawców krwi wkrótce dojdą nowe. Ministerstwo Finansów wprowadzi pakiet związany z pomocą dla Ukrainy, w którym znajdą się np. zwolnienie z podatku od darowizn, możliwość zaliczania przez firmy pomocy do kosztów czy zwolnienie z PIT nieodpłatnych świadczeń.

- reklama -

W życie weszły już przepisy wprowadzające zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dotyczących pomocy ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainie. Dotyczy ono świadczeń wykonanych od 24 lutego. W tym zakresie – w przeciwieństwie do działań podejmowanych w trakcie pandemii – zakres przedmiotowy preferencji jest otwarty.

Ponadto stawką 0% VAT objęte są świadczenia oferowane na rzecz podmiotów, które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu pomocy i dystrybucji świadczeń niezbędnych dla ludzi w sytuacji powstania zagrożeń. Obniżoną stawką VAT objęte są świadczenia realizowane na rzecz: Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego, a więc podmiotów spełniających funkcję kluczowych koordynatorów oraz niejako pośredników dla udzielanej pomocy.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj