Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy już obowiązuje

ukraina flaga
Fot. unsplash.com

Obywatele Ukrainy będą mogli m.in. ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę.

Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Ustawa zakłada też nadanie im numeru PESEL, co pozwoli na realizację szeregu usług publicznych.

- reklama -

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Dodatkowo każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą.

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki z niego będą przeznaczone w szczególności na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy. Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, będą mieli również prawo do pracy na terytorium Polski.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj