Zmiany klimatu mogą sprowadzić do Polski nowe choroby

smog powietrze
Zdjęcie poglądowe. Fot. pixabay.com

Topnienie lodowców może uwolnić miliony uwięzionych w lodzie wirusów, których ludzkość nie zna i nie jest na nie przygotowana.

Jak ostrzega Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, przekroczenie wzrostu globalnej temperatury ponad poziom 1,5°C do końca wieku doprowadzi do zmian, których nie da się już powstrzymać. Zniknie część gatunków fauny i flory, w jej miejsce pojawią się inne, które mogą przenosić nieznane do tej pory u nas choroby.

- reklama -

Rośnie liczba przypadków boreliozy. Może mieć to związek z coraz lepszą diagnostyką choroby, z drugiej strony coraz więcej przypadków rejestruje się poza okresem letnim. Oznacza to, że owady lepiej przechodzą zimę, która ze względu na zmianę klimatu jest coraz łagodniejsza.

Ocieplenia klimatu może również sprowadzić do Polski komary zdolne do przenoszenia innych chorób wektorowych, w tym malarii, gorączki denga, zachodniego Nilu i choroby chikungunya. W połowie minionego roku głośno było o bakterii Vibrio Vulnifikus, która zaczęła się namnażać w Morzu Bałtyckim, ponieważ ociepliła się w nim woda. Nazywana „mięsożerną” jest wysoce niebezpieczna, a zetknięcie z nią może doprowadzić do śmierci.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj