Jeśli pracownik dogaduje się z przełożonym, to jego odejście z firmy staje się mniej prawdopodobne – nawet gdy ogólne warunki współpracy nie są dla niego w pełni satysfakcjonujące.
63% specjalistów deklaruje, że potencjalny szef odgrywa istotną rolę w decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. – W mocy pozostaje znane powiedzenie mówiące, że pracownicy przychodzą do firmy, a odchodzą od szefa. Jeśli między przełożonym i podwładnym jest porozumienie i tzw. chemia, to ryzyko utraty cennego pracownika znacznie maleje – mówi Agnieszka Kolenda. W 2017 r. jako powód odejścia z pracy relacje w szefem rozważało 6% respondentów, natomiast w 2022 r. odsetek wzrósł do 15%.
W sytuacji, gdy konkurencja o wysoko wykwalifikowanego pracownika jest duża, kandydaci bardzo często decydują się na zmianę pracy wyłącznie wtedy, gdy oferta spełnia wszystkie ich oczekiwania. Jeśli pomiędzy kandydatem a rekrutującym menedżerem zostanie nawiązana nić porozumienia, to szansa na podjęcie współpracy rośnie.
Jak podkreśla ekspertka, od bezpośredniego przełożonego w dużej mierze zależy satysfakcja z pracy, zaangażowanie, poczucie docenienia i atmosfera w zespole. Poza warunkami zatrudnienia bardzo często są to czynniki kluczowe z perspektywy pracowników, gdyż kształtują środowisko, w którym na co dzień funkcjonują.