63 tys. uchodźców podjęło pracę w Polsce

ukraina
Fot. unsplash.com

Ponad połowa uchodźców przyznaje, że nie chce zostać w Polsce na stałe, a zamierza wrócić na Ukrainę.

Jak wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, zdecydowaną większość osób, które uciekły do Polski przed wojną, stanowią kobiety – 93% spośród biorących udział w badaniu. Najwięcej jest w grupie wiekowej 36-45 lat. Najwięcej przyjechało do Polski dlatego, że jest to dla nich kraj najbliższy kulturowo, wielu wskazywało też, że ma w Polsce znajomych lub rodzinę. 17% przyznało, że uciekając przed wojną, po prostu nie miało wyboru.

- reklama -

Ponad połowa Ukraińców przyznaje, że nie chce zostać w Polsce na stałe, a zamierza wrócić na Ukrainę. 12% chce wyjechać do innego kraju niż Ukraina, a 30% zaznaczyło, że chce zostać w Polsce na dłużej.

Zapytano również o doświadczenia zawodowe uchodźców. Najwięcej respondentów pełniło funkcje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, było nauczycielami lub związani byli z sektorem edukacji lub pracowali w sektorze usług. 53% z nich ma wykształcenie wyższe, 8% niepełne wyższe, 22% zawodowe, 16% średnie. Według danych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 63 tys. uchodźców podjęło już w Polsce pracę.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj