Uczniowie ZSO nr 1 pomagają w sadzeniu lasu [ZDJĘCIA]

Uczniowie ZSO nr 1 pomagają w sadzeniu lasu

To okazja do zalesienia tych fragmentów Arboretum Bramy Morawskiej, które potrzebują wsparcia w wykształceniu podszytu z rodzimych gatunków lasotwórczych.

700 dębów bezszypułkowych i 300 buków – to nowe drzewa liściaste rodzimych gatunków, które uzupełnią skrajne fragmenty Lasu Obora od strony Dębicza w Raciborzu. Akcję prowadzi Arboretum Bramy Morawskiej wraz z młodzieżą licealną z ZSO nr 1.

- reklama -

– Podejmujemy szereg takich inicjatyw: Park Zachodni, Szlak Azalii i Różaneczników, konkurs „Zielono Mi”… Ta jest kolejną. Sadzimy las, a przyroda odwdzięczy nam się po latach! Dzięki kontaktom z raciborzaninem od lat mieszkającym we Wrocławiu – Bartkiem Starzakiem – udało nam się nawiązać współpracę z firmą, która zdecydowała się na zakup od Nadleśnictwa Rudy Raciborskie tysiąca sztuk sadzonek – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

To okazja do zalesienia tych fragmentów Arboretum Bramy Morawskiej, które potrzebują wsparcia w wykształceniu podszytu z rodzimych gatunków lasotwórczych. – Są to skrajne fragmenty lasu, w których drzewostan w chwili obecnej tworzą zamierające brzozy i topole. Sadzimy 700 dębów bezszypułkowych i 300 buków. Są to gatunki tworzące na terenie Arboretum stabilne ekosystemy liściaste – informuje Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Pierwszych 250 sadzonek zostało posadzonych 26 kwietnia przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przy wsparciu pracowników Arboretum. Dodatkowo uczniowie uprzątnęli miejsce nasadzeń z połamanych gałęzi brzozowych i zebrali na terenie Arboretum całą górę śmieci. Nasadzenia przez uczniów będą kontynuowane w ramach Tygodnia Ekologii w szkole. Inicjatorem działań młodzieży na terenie Arboretum, które zbiegły się w czasie z możliwością przeprowadzenia tu nasadzeń drzew, jest Roman Szczasny, nauczyciel ZSO nr 1 w Raciborzu.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj