Rekordowy wzrost cen. Inflacja w Polsce wyższa niż zakładano

rachunki inflacja komputer
Fot. freepik.com

Największy wpływ na wzrost inflacji CPI w ubiegłym miesiącu miał dalszy znaczący wzrost cen żywności (około 4,2% miesiąc do miesiąca), wzrosły także ceny nośników energii (około 2,4% m/m).

Finalny odczyt inflacji konsumenckiej w kwietniu wyniósł 12,4%. To poziom nieco wyższy od podanego dwa tygodnie temu wstępnego odczytu. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 24 lat.

- reklama -

Inflacja konsumencka w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,4% rok do roku, co oznacza, że przyśpieszyła z 11% w marcu. Finalny odczyt za kwiecień okazał się nieco wyższy od wstępnego, który został podany 29 kwietnia i wynosił 12,3%. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że największy wpływ na wzrost inflacji CPI w ubiegłym miesiącu miał dalszy znaczący wzrost cen żywności (około 4,2% miesiąc do miesiąca), wzrosły także ceny nośników energii (około 2,4% m/m). W ujęciu miesiąc do miesiąca indeks CPI urósł w kwietniu o 2%.

Jednocześnie wciąż wysoka jest silna presja ze strony inflacji bazowej, która wzrosła w kwietniu według szacunków ekonomistów do 7,7% rok do roku z 6,9% w marcu.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj