Potrzeba pilnych zmian, aby poprawić sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce

Fot. unsplash.com

Interwencji wymagają głównie oświata, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i mieszkalnictwo.

Zespół doraźny ds. uchodźców wojennych komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnej zgłosił pakiet 31 niezbędnych zmian w prawie. Samorządowcy liczą, że doprowadzą do nowelizacji specustawy, a w konsekwencji do wprowadzania systemowych rozwiązań w polityce migracyjnej.

- reklama -

Najwięcej uwag mają do kwestii oświaty. Zmian wymaga kwestia pokrycia kosztów pobytu dzieci z Ukrainy w przedszkolach i żłobkach. Samorządy postulują wycofanie się z konieczności zdawania egzaminu ósmoklasisty przez dzieci z Ukrainy z języka polskiego oraz stworzenie domowych grup przedszkolnych i wsparcie młodzieży ukraińskiej w nauce zdalnej. Chcą też m.in., aby powstał program budowy i adaptacji nowych obiektów na potrzeby edukacyjne.

Palącym problemem jest też poprawa funkcjonowania służby zdrowia. Samorządowcy chcą zwiększenia wartości ryczałtów i umów pozaryczałtowych dla szpitali, przyspieszenia procedury wydawania zgód na pracę ukraińskiej kadry medycznej w Polsce oraz skoordynowania kwestii tłumaczeń dokumentów uprawniających do wykonywania zawodów medycznych.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj