3/4 pracowników jest zadowolonych z obecnej pracy

praca komputer biznes
Fot. unsplash.com

Pozytywnych nastrojów nie zakłóciła wojna w Ukrainie – 61% ankietowanych nie obawia się utraty pracy z tego powodu, a tylko 17% jest przeciwnego zdania.

W najbliższym czasie prawie 46% przedsiębiorstw planuje rekrutować, co oznacza wzrost o ponad 10 pkt. proc. wobec poprzedniego badania. 2% przewiduje redukcję zatrudnienia (rok wcześniej 4%). Jednocześnie 41% firm przyznało, że ma problem z rekrutacją nowych pracowników, co świadczy o nasilającym się problemie z pozyskaniem nowej kadry.

- reklama -

W badaniu widać dużą rozbieżność między oczekiwaniami pracowników a planami pracodawców w zakresie wynagrodzeń. 54% pracowników spodziewa się podniesienia pensji w najbliższych miesiącach, a 29% utrzymania jej dotychczasowego poziomu. 3% obawia się obniżenia wynagrodzenia, natomiast 13% nie wie, czego się spodziewać. Inne są proporcje w odpowiedziach pracodawców. 36% firm planuje podwyższyć płace, natomiast 53% utrzymać dotychczasowy poziom wynagrodzeń. 1% bierze pod uwagę obniżki płac, a 10% przyznaje, że nie wie jeszcze, jak będzie kształtować politykę płacową. Podwyżki wynikają najczęściej z konieczności – motywowane są wzrostem płacy minimalnej (58%), panującą inflacją (40%) czy wprowadzeniem przepisów Polskiego Ładu (19%). Chęć docenienia pracownika wymieniana jest przez 41% badanych firm.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here