Potrzebne jest wsparcie w opiece nad dziećmi, czyli rozwój żłobków i przedszkoli. Ważny jest też podział obowiązków wewnątrz rodzin i wzrost zaangażowania mężczyzn.
Obecnie w Polsce dominuje model rodziny, w którym obydwoje rodziców pracuje zawodowo. W 2019 r. 71% matek z co najmniej jednym dzieckiem w wieku poniżej 15 lat pracowało zawodowo, w 2021 r. ten odsetek wzrósł do 75%. Wśród ojców było to 95% przez cały okres od 2019 r. do 2021 r.
Jednocześnie to kobiety w dużo w większym stopniu niż mężczyźni zajmują się domem i dziećmi. Badania CBOS pokazują, że o ile na przestrzeni lat dokonują się pewne zmiany, o tyle jest to powolny proces. – W ostatniej fali badania w 2018 r. wciąż obowiązki opiekuńczo-wychowawcze na ogół były domeną kobiet. W większości rodzin także większość obowiązków domowych spoczywało wyłącznie na kobietach. Kobiety także częściej niż ich mężowie lub partnerzy robiły codzienne zakupy i załatwiały sprawy urzędowe. Jedynie wyrzucanie śmieci, zlecanie usług do wykonania i wykonywanie drobnych napraw częściej było domeną mężczyzn niż ich żon lub partnerek – wyjaśnia Aneta Kiełczewska.
Dodatkowo pracujące matki w większym stopniu niż pracujący ojcowie korzystają ze zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem.