Zmiany w wynagrodzeniach od lipca

Pieniądze
Zdjęcie poglądowe

Wielu Polaków dzięki obniżeniu pierwszego progu podatkowego odczuje pozytywne zmiany w portfelach. Nie będzie to jednak dotyczyło osób o dochodach do 2 500 zł netto miesięcznie.

W Sejmie zostały przyjęte przepisy Polskiego Ładu 2.0. Od 1 lipca 2022 r. po raz kolejny zmienią się zasady rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Pozostaje wyższa kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł, utrzymany jest pierwszy próg podatkowy na poziomie 120 000 zł. Stawka PIT będzie obniżona z 17 do 12%. Zadecydowano również o likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu, że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna, oraz podwójnego liczenia zaliczek na podatek. Ponadto przywrócone będą wspólne rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców.

- reklama -

Wielu Polaków dzięki obniżeniu pierwszego progu podatkowego odczuje pozytywne zmiany w portfelach. Nie będzie to jednak dotyczyło osób o dochodach do 2 500 zł netto miesięcznie – kwota 30 000 zł rocznie od początku roku jest zwolniona z PIT. W portfelach pozostałych osób z każdych zarobionych 100 zł dodatkowo zostanie 4,55 zł – 5 zł brutto minus 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here