Luka kadrowa w branży IT. Brakuje nawet 350 tys. specjalistów

programowanie komputer praca
Fot. unsplash.com

Rekrutacja wykraczająca poza granice kraju jest popularna nie tylko w Polsce. Aż 47% specjalistów IT w ostatnim roku otrzymało ofertę pracy od zagranicznej firmy.

Głównym wyzwaniem, z którym mierzy się obecnie polski sektor IT, jest niedobór wykwalifikowanej kadry, co ogranicza możliwości ekspansji branży i podnosi koszty pracy. W konsekwencji zmniejsza się konkurencyjność Polski na rynku nowych technologii. Jeszcze w ubiegłym roku w Polsce brakowało 250-300 tys. specjalistów IT. Aktualnie eksperci szacują, że zatrudnienie na już znalazłoby nawet 300-350 tys. osób z doświadczeniem deweloperskim.

- reklama -

Tak duży wzrost zapotrzebowania to wynik pandemii, która wpłynęła na transformację cyfrową w wielu dziedzinach gospodarki i życia. Ponadto część globalnych firm po wybuchu wojny w Ukrainie postanowiła realizować swoje projekty właśnie w Polsce, zamiast w objętej sankcjami Rosji czy na Białorusi.

Deficytu specjalistów nie będą w stanie zniwelować absolwenci uczelni technicznych. Jak wynika z raportów GUS, w roku akademickim 2020/2021 studia na kierunku technologie teleinformatyczne ukończyło ponad 12 tys. osób, rok wcześniej było ich niecałe 14 tys. Ponadto system kształcenia na kierunkach informatycznych w Polsce jest niedostosowany do potrzeb rynku.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj