Polska wprowadzi nowy podatek od pojazdów spalinowych

kierowca samochod
Fot. pexels.com

Danina ma być gotowa w drugim kwartale 2026 r., a dochody z niej mają zasilić rozwój niskoemisyjnego transportu w miastach i na terenach wiejskich.

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, co przybliża Polskę do otrzymania 36 mld zł z Unii Europejskiej. Najpierw jednak należy spełnić tzw. kamienie milowe. Wśród nich znajduje się nowy podatek dla pojazdów spalinowych i wyższej opłaty za zarejestrowanie takich samochodów.

- reklama -

Większość samochodów jeżdżących po polskich drogach stanowią auta z silnikami spalinowymi emitujące dużo CO2, a średni wiek pojazdu to ponad 15 lat. Aby przyspieszyć eliminację tych pojazdów z dróg, rząd ma nałożyć na nie podatek. Danina ma być gotowa w drugim kwartale 2026 r., a dochody z niej mają zasilić rozwój niskoemisyjnego transportu w miastach i na terenach wiejskich. Wysokość nie jest jeszcze znana.

W KPO znalazła się też zapowiedź wprowadzenia opłat za przejazdy nowymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych, jednak 2 czerwca minister infrastruktury zapewnił, że nie prowadzi ani nie planuje takich prac.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj