170 lat zmian klimatycznych na Ziemi na jednym obrazku

Skalę zastąpiły kolory, które pokazują zmianę temperatury. W założeniu taka uproszczona wizualizacja ma być intuicyjna do zrozumienia i łatwa do wykorzystania.

Brytyjski klimatolog prof. Ed Hawkins stworzył grafikę, która pokazuje, jak ociepla się Ziemia. Jego „paski klimatyczne” stały się symbolem, a 21 czerwca przypada ich dzień – #ShowYourStripes day.

- reklama -

Grafika pokazuje fundamentalną informację dotyczącą globalnego ocieplenia — to, jak zmienia się średnia temperatura Ziemi od połowy XIX w., kiedy ludzie zaczęli na rosnącą skalę spalać węgiel, a później ropę i gaz. Im więcej CO2 i innych gazów w atmosferze, tym cieplejszy klimat. Większość takich wykresów pokazuje linię, na której widać, że jeszcze w XIX w. i na początku XX w. temperatura była niższa, a od tego czasu rośnie. Prof. Hawkins dodał do tego kolory. Każdy pasek to kolejny rok, poczynając od 1850 r. w przypadku danych dla całego świata i 1901 r. w przypadku danych dla poszczególnych krajów. Zmienił też klasyczny wykres, usuwając z niego skalę. Zastąpiły ją kolory, które pokazują zmianę temperatury.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj