System kaucyjny w Polsce. W jakich sklepach staną automaty?

butelki plastik odpady smieci
Fot. unsplash.com

System kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę, nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu.

Projekt ustawy dotyczący funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego zostanie przegłosowany przez parlament w okresie wczesnojesiennym. Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, Polacy bardzo chcą jego wprowadzenia. Zapewnił, że projekt jest w obrocie legislacyjnym i powinniśmy móc się zapoznać z jego ostateczną wersją „w najbliższym czasie”.

- reklama -

Dyskutowany w tym momencie jest m.in. metraż sklepów, które mają być zobligowane do przyjmowania jednorazowych i wielorazowych butelek szklanych, butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek. W pierwszej wersji projekt zakładał, że do ich przyjmowania będą zobligowane sklepy powyżej 100 m². Może to jednak ulec zmianie.

Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku.

przycisk-plusy

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Super pomysł. Mogli by jeszcze uprościć także butelki szklane co by nie trzeba było paragonów ze sobą nosić albo na wymiane tylko.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj