Trzy nowe tablice ze zdjęciami starego Raciborza

raciborz retro sp4
Trzy nowe tablice ze zdjęciami starego Raciborza

Idea szlaku pozostaje niezmienna – chodzi o to, by w przystępny sposób zainteresować odwiedzających Racibórz turystów, ale również jego mieszkańców, historią miasta.

Aby wydobyć z mroku historii dawny wygląd Raciborza, w minionym roku Urząd Miasta wyszedł z inicjatywą stworzenia szlaku „Racibórz Retro”, na który do tej pory składało się 13 tablic z fotografiami dawnego Raciborza. – Podczas zeszłorocznego otwarcia zapowiadałem, że podejmiemy wysiłki, by szlak się rozrastał, tak by docelowo objął najważniejsze punkty na terenie całej starówki. Mieliśmy wiele pozytywnych sygnałów od mieszkańców, przewodników miejskich i turystów indywidualnych, którzy wyrażali aprobatę z możliwością zobaczenia Raciborza sprzed stu lat, ale jednocześnie zgłaszali pewny niedosyt. Cieszę się, że w tym roku domykamy ten projekt, choć jednocześnie nie jest przesądzone, że przy czekających nas inwestycjach nie będziemy go dalej rozbudowywać – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

- reklama -

Szlak wzbogacił się o trzy nowe tablice ukazujące zdjęcia starego Raciborza. Według przyjętej systematyki zostały one ustawione w ten sposób, by oglądająca je osoba mogła w łatwy sposób porównać aktualny wygląd danego miejsca z jego historycznym wizerunkiem. Ostatnio postawione tablice zlokalizowane są na pl. Wolności (naprzeciwko dawnego budynku policji), w Parku im. Miasta Roth (u stóp pozostałości po pomniku poległych w czasie I wojny światowej) i przy ul. Wojska Polskiego (przy dawnej SP4).

Idea szlaku pozostaje niezmienna – chodzi o to, by w przystępny sposób zainteresować odwiedzających Racibórz turystów, ale również jego mieszkańców, historią miasta. Jest to także oryginalny sposób na uatrakcyjnienie znanych raciborskich miejsc z minimalną ingerencją w aktualny wygląd tych przestrzeni.

Dodatkowe dwie tablice zostały umiejscowione przy dwóch miejskich muralach (ul. Szewska i Chopina), które przybliżają genezę powstania tych dzieł.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj