Kaplica rybnickiego „Juliusza” zyska nowe życie

kaplica juliusz rybnik
Fot. UM Rybnik

Wchodząca w skład dawnego rybnickiego szpitala kaplica, od lat niedostępna dla mieszkańców, stanie się miejscem organizacji wydarzeń kulturalno-społecznych.

Zlokalizowany pomiędzy ul. Miejską, Klasztorną i 3 Maja w Rybniku kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera, zwany Juliuszem, wraca do dawnej świetności. Zdesakralizowana kaplica zostanie udostępniona mieszkańcom. Takie plany ma Fundacja na rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która od niedawna zarządza obiektem.

- reklama -

Fundacja ma doświadczenie w przywracaniu do życia zaniedbanych perełek architektonicznych stanowiących ważny element kulturowego dziedzictwa. Powołana została w 2010 r. przez Zofię i Janusza Gładyszów, właścicieli pałacu w Rzuchowie. – Mamy świadomość, że przywrócenie należnej świetności budynkowi byłej kaplicy to operacja skomplikowana i kosztowna. Wymaga cierpliwości i precyzji podczas renowacji poszczególnych elementów. Póki co oceniamy stan budynku, by przygotować projekt prac remontowych i konserwatorskich wraz z wszystkimi uzgodnieniami – mówi Janusz Gładysz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj