Zmarł prof. Marian Kapica, współtwórca PWSZ w Raciborzu

marian kapica
Fot. PWSZ w Raciborzu

Prof. Marian Kapica za swój wkład został uhonorowany tytułem zasłużonego dla PWSZ w Raciborzu.

14 sierpnia zmarł prof. Marian Kapica, współtwórca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i były jej prorektor. Pogrzeb odbędzie się 18 czerwca o godz. 13:00 na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

- reklama -

Prof. Marian Kapica urodził się 26 marca 1934 r. w Brzeziu nad Odrą. W 1945 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Lubomi, wstąpił też do drużyny harcerskiej organizowanej przez Komendę Hufca ZHP w Pszowie. Wkrótce stał się jednym z najaktywniejszych instruktorów harcerskich Komendy Hufca ZHP w Raciborzu. Później, już jako profesor, przyznał, że harcerstwo w dużym stopniu ukształtowało jego zainteresowania pedagogiką.

Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Przemysłowego przy Zakładach Elektrod Węglowych podjął pracę w tej firmie. Był też instruktorem oświaty zdrowotnej w Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także – z powodu zainteresowania historią Górnego Śląska – jednym z pierwszych członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Szerząc oświatę zdrowotną, zabiegał o otwarcie w Raciborzu Liceum Medycznego Pielęgniarstwa. Jednocześnie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W 1963 r. otwarto w Raciborzu Liceum Medyczne, a dyrektorem szkoły został Marian Kapica.

Następnie obejmował stanowiska: starszego wykładowcy pedagogiki w Wydziale Zamiejscowym w Raciborzu – filii Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Katowicach, pracownika Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i zastępcy kierownika raciborskiego oddziału tej uczelni. Zabiegał też o utworzenie w Raciborzu samodzielnej uczelni akademickiej. W 2002 r. została otwarta Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu.

Za swój wkład został uhonorowany tytułem zasłużonego dla PWSZ w Raciborzu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj