Raciborski Budżet Obywatelski. Głosowanie ruszy 12 września

arboretum bramy morawskiej zaczarowany ogrod raciborz
Zaczarowany Ogród w Arboretum Bramy Morawskiej

W tym roku zgłoszonych zostało 20 pomysłów na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Do etapu głosowania zakwalifikowano 16 z nich.

12 września rozpocznie się głosowanie na projekty tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Raciborzu. To mechanizm partycypacyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.

- reklama -

Każdy raciborzanin będzie mógł zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski. Głosy będzie można oddawać na stronie www.bo.raciborz.pl do 26 września. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, będą mogły skorzystać z komputera w jednym z punktów do głosowania lub zagłosować na papierowej karcie do głosowania dostępnej w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Racibórz.

W tym roku zgłoszonych zostało 20 pomysłów na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Do etapu głosowania zakwalifikowano 16 z nich o łącznej wartości 5 136 215,86 zł. Dostępna pula środków finansowych to 1 500 000,00 zł. W VII edycji znalazły się:
1. Miejsce Przyjazne Rodzinie – zmieniamy Park im. Miasta Roth (Park im. Miasta Roth).
Projekt składa się z kilku elementów związanych z Parkiem im. Miasta Roth. Głównym założeniem jest modernizacja istniejącego placu zabaw korygując jego rozmiary o przestrzeń, gdzie obecnie znajduje się długi dojazd techniczny.
2. Fortepian w Zaczarowanym Ogrodzie (Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Zaczarowany Ogród).
Celem projektu jest tworzenie i wzmacnianie relacji społecznych poprzez wprowadzenie muzyki w przestrzeń publiczną. Do realizacji celu ma służyć stworzenie ogólnodostępnej strefy muzycznej, w której każdy będzie mógł zagrać na instrumencie klawiszowym lub posłuchać muzyki na żywo. Umożliwi to nowoczesny całoroczny fortepian zewnętrzny wykonany ze stali nierdzewnej i betonu.
3. Plac zabaw dla najmłodszych SP4 (ul. Wojska Polskiego 8).
Rewitalizacja placu zabaw i przystosowanie po do potrzeb najmłodszych dzieci. Wyposażenie placu zabaw będzie naturalne, na miarę założeń pedagogiki XXI w. i przygotowany w zgodzie z integracją sensoryczną najmłodszych dzieci.
4. Oświetlenie boiska LKS 07 Markowice (ul. Bolesława Chrobrego Racibórz – Markowice).
Wykonanie oświetlenia pomoże Klubowi w lepszej organizacji zajęć sportowych w okresie jesień-zima-wiosna. W ten sposób zaoszczędzi również środki finansowe wydawane na wynajem obiektów sportowych u innych podmiotów. Klub będzie mógł poszerzyć ofertę dla dzieci i młodzieży. Projekt służyć będzie dla blisko 160 zawodnikom i zawodniczkom LKS 07 Markowice, UKS Arka Markowice, OSP Markowice, społeczności lokalnej oraz innych podmiotów.
5. Przyjazne podwórko dla młodszych i starszych (ul. Kościuszki i Eichendorffa).
Projekt zakłada zbudowanie warunków do nawiązywania więzi międzypokoleniowej oraz integracje lokalnego społeczeństwa. Zamiarem projektu jest zbudowanie solidnego i bezpiecznego placu zabaw z częścią rekreacyjną dla mieszkańców z okolicy. Miejsce to wyposażone byłoby np. w kompleksowy plac zabaw typu Jungle, typu statek, piaskownica oraz inne urządzenia które służące do zabawy. Dodatkowym atutem tego miejsca byłoby wydzielenie miejsca na parking i ogrodzenie placu zabaw, aby młode mamy czuły się bezpiecznie i nie musiały martwić się o najmłodszych. Na terenie powstałyby również stoły z szachownicą do gier oraz ławki, na których można by było odpocząć.
6. Stara Wieś #NANOWO (ul. Głubczycka 24 i 24a).
Nowe wiaty śmietnikowe ułatwią odbiór odpadów komunalnych, zakup elementów zabawowych dla dzieci, postawienie wzdłuż granicy działki ogrodzenia i obsadzenie go azaliami pomarańczowymi, które dodadzą temu zapomnianemu miejscu uroku oraz poprawią estetykę sąsiedztwa, zamontowanie kilku ławek w pobliżu kolorowych drzewek, tak by w piękny, słoneczny dzień była możliwość schronienia się w ich cieniu. Racibórz jako miasto otwarte na zielone i ekologiczne inicjatywy na pewno skorzysta na powstaniu na rewitalizowanym terenie domków dla owadów, ptaków i kotów.
7. Raciborski Zakątek Pupila „Orzech” (skwer przy ul. Kolejowej).
Projekt obejmuje budowę wybiegu dla psów; miejsce daje możliwość wykorzystania istniejącej zieleni. Jest to miejsce spacerów raciborzan, więc bardzo dogodne dla rekreacji właścicieli czworonogów. Wybiegi dla psów to ogrodzony, lekko zadrzewiony, trawiasty teren, który umożliwia swobodną psią zabawę, bez smyczy i kagańca. Będzie wyposażone w urządzenia do psich treningów, tor agility oraz ławki dla opiekunów. Na placu zainstalowane zostaną dystrybutory z woreczkami oraz kosze na psie odchody. Wybieg będzie wyposażony w samozamykające się bramki oraz tabliczki z regulaminem korzystania z wybiegu.
8. Raciborski festiwal kultury hip-hop (ul. Chopina 21, ul Zamkowa 2)
Celem projektu jest zorganizowanie 3-dniowego festiwalu kultury hip-hop wraz z realizacja muralu „Ofki” w bramie pomiędzy muzeum a RCK. W ramach festiwalu zostaną zorganizowane: zawody taneczne tańca breaking, lokalny przegląd sceny HH, koncerty muzyki rap, warsztaty, pokazy graffiti, mural. Wszystkie atrakcje będą odbywać się na terenie miasta Racibórz między innymi w RCK, na zamku, placu „Ofki” itp.
9. Modernizacja boiska do piłki nożnej (ul. Kornela Makuszyńskiego 1).
Głównym celem projektu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży zamieszkałej w Sudole a także innych dzielnic Raciborza właściwych warunków do uprawiania sportu i integracji środowiskowej. Boisko stanowi podstawę aktywności fizycznej zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców dzielnicy Sudół. Powierzchnia trawiasta ogranicza przydatność w okresie jesienno-zimowym, natomiast sztuczna nawierzchnia zapewniłaby maksymalne wykorzystanie obiektu. Boisko od 1994 roku tak naprawdę nigdy nie było modernizowane. Siedem lat temu jedynie zostały wymienione bramki.
10. Szkolny plac zabaw SP1 Ostróg (ul. Cecylii 30).
Projekt zakłada budowę nowego placu zabaw w miejscu obecnego. Dotychczasowy plac zabaw jest konstrukcji drewnianej. Częste i liczne uszkodzenia elementów powodują wyłączenie z użytku ze względów bezpieczeństwa. Liczne naprawy są kosztowne i nie przynoszą długotrwałych efektów, bowiem plac zabaw jest użytkowany nie tylko przez uczniów szkoły, a także jest głównym centrum zabaw dla okolicznych osiedli tj. Lotnicza, Siwonia, Orzeszkowej, Książęcej i dalszej części Ostroga.
11. Estadio de Tuwima – schody na boisko sportowe (ul. Tuwima 1).
Projekt ma na celu wykonanie bezpiecznego i funkcjonalnego zejścia z trybun na murawę boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Raciborzu, dzielnica Ocice. Zadanie polega na przygotowaniu dokumentacji, zakupie oraz montażu schodów. Schody na murawę boiska sportowego poprawią bezpieczeństwo korzystania z kompleksu sportowego przy ZSP2: uczniom i przedszkolakom w ramach zajęć szkolnych, dzieciom, młodzieży oraz dorosłym.
12. Klimatyczna Biblioteka (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu ul. Kasprowicza 12).
Raciborska Biblioteka w ramach projektu „Klimatyczna biblioteka” zakłada się organizację spotkań autorskich, spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów, edukacyjnych spektakli teatralnych, dwie edycje książkowego bazarku wzorowanego na projektach wyprzedaży garażowej i lokalnych jarmarkach. Wszystkie podjęte działania staną się okazją do wspólnego przebywania w bibliotece, okazją do pogłębiania więzi, zagospodarowania czasu wolnego, przygotowania dzieci od uczestnictwa w kulturze, rozwoju zdolności manualnych i zainteresowań oraz nabycia wiedzy. Projekt zakłada również zakup dostępu do platformy Legimi.
13. Bezpieczna ścieżka pieszo-rowerowa nowe zagrody (Al. O. J. Leppicha i ul. Żorska).
Zgłoszone w ramach BO zadanie publiczne w głównej mierze związane jest z poprawą w tym miejscu bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz rowerzystów. Obecnie istniejący w tym miejscu stary i zniszczony chodnik nie posiada wydzielonych obszarów służących bezpiecznemu poruszaniu się pieszych oraz osób korzystających z rowerów. Znajduje się pomiędzy istniejącymi ścieżkami rowerowymi przy ul. Ocickiej i Żorskiej w pobliżu szkoły podstawowej. Wymiana nawierzchni chodnika i jego uporządkowanie naturalnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu pieszych oraz płynnie pozwoli poruszać się osobom korzystającym z jednośladów.
14. Stworzenie przestrzeni i zakup stołów do Teqballa dla raciborzan (Szkoły podstawowe: SP 1, SP 3, SP 14, SP 18, SP 2, SP 5).
Opis: Projekt polega na zakupie siedmiu stołów do Teqballa umożliwiających grę w 5 dyscyplinach sportowych: Teqball (siatkonoga), Teqvoly (siatkówka), Qatch (piłka ręczna), Teqpong (tenis stołowy), Teqqis (tenis ziemny). Elementy umiejscowione będą na terenie sześciu placówek oświatowych. W celu zapewnienia komfortu grającym planuje się stworzenie odpowiedniej nawierzchni pod stoły. Oprócz tego dostawione zostaną ławki dla widzów oraz tablice wyjaśniające zasady gry z kodami QR. Projekt umożliwi mieszkańcom Raciborza dostęp do najszybciej rozwijającej się dyscypliny sportu na świecie.
15. Czereśniowe podwórko (Podwórko ograniczone ul. Bończyka, Miarki, Ogrodową oraz Pl. B. Westerplatte).
Czereśniowe podwórko to rewitalizacja podwórka, które w przeszłości pełniło funkcję scalającą mieszkańców poprzez ogródki działkowe i urządzenia zabawowe. Wzbogacenie przestrzeni miejskiej elementami przyrody dekoracyjno-użytkowej pozwoli na stworzenie podwórka przyjaznego dla ludzi oraz na częstsze spędzanie czasu wolnego w otoczeniu pięknie kwitnących i owocujących roślin.
16. Skwer zdrowie i integracja (zbieg ulic Sobieskiego i Wawrzyńca na osiedlu „Pokój”).
Wykonanie projektu polega na: wymianie nawierzchni boiska z obecnej mączki ceglanej na nawierzchnię z tworzywa sztucznego boisko wielofunkcyjne, przygotowanie nawierzchni do stworzenia małego placu zabaw i siłownie pod chmurką. Odnowienie istniejących ławek, wymiana siatek na piłkochwytach, dokonanie nowych nasadzeń drzewek i krzewów.

Pełny opis projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2022.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj