Petycja o przywrócenie pociągów Kolei Śląskich do Bogumina

pociag koleje slaskie bohumin
Pociąg Kolei Śląskich w Bohuminie. Fot. arch. red.

Stacja w Boguminie stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji.

W marcu 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 Koleje Śląskie skróciły kursy pociągów z Raciborza i Katowic do Bogumina do Chałupek. W lipcu 2020 r. pociągi przywrócono, jednak z chwilą ogłoszenia kolejnej fali koronawirusa połączenia znów zostały przerwane i do tej pory nie zostały przywrócone. Brak kursów na odcinku Chałupki – Bogumin w niedawno opublikowanym rozkładzie jazdy na przyszły rok wyraźnie wskazuje na brak zamiarów odwieszenia tego połączenia.

- reklama -

Powstała więc petycja o przywrócenie transgranicznego połączenia Katowice/Racibórz – Bogumin. – Wśród argumentów za usunięciem połączenia przedstawianych przez Koleje Śląskie pojawiają się: niewystarczające uwarunkowania techniczne, wymagania dotyczące znajomości języka czeskiego przez maszynistów, mnogość połączeń międzynarodowych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity na tej samej trasie oraz niska frekwencja podróżnych na wspomnianym odcinku. Jesteśmy zdania, że problemy te nie przekreślają możliwości wznowienia połączenia. Warto zaznaczyć, że przepisy związane z ruchem międzynarodowym nie zmieniły się od 2020, a kwestie takie jak konieczność znajomości języka czeskiego przez maszynistów można rozwiązać odpowiednimi kursami i współpracą ze stroną czeską. Nawet w obliczu zawieszenia połączeń do Bogumina Koleje Śląskie współpracują przecież przy realizacji dwóch linii transgranicznych, tj. Zwardoń – Żylina i Cieszyn – Frydek-Mistek – pisze Paulina Kulik z partii Razem.

Jak tłumaczy autorka petycji, połączenie kolejowe do Bogumina jest potrzebne z kilku powodów. – Przede wszystkim stacja ta stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji – a także Polski. Regionalna linia łącząca Katowice z Boguminem i oferująca łatwą przesiadkę do Ostrawy stanowi ważne uzupełnienie siatki połączeń kolejowych na Śląsku. Wśród pasażerów korzystających z przywróconego połączenia z pewnością znajdą się turyści, zarówno ci zaczynający dłuższą podróż po Czechach bądź Polsce, jak i planujący krótkie wizyty w miastach kraju morawsko-śląskiego. Co więcej, z pociągu skorzystają osoby podróżujące w celach rodzinnych i osobistych – dojazd przez Czechy bywa wygodnym rozwiązaniem dla Polaków żyjących w regionie przygranicznym, a Czesi licznie podróżują do Polski w celach handlowych i wypoczynkowych. Ponadto dobrze funkcjonujące pociągi mogą również stanowić alternatywę dla polskich pracowników zatrudnionych w Czechach, a także ułatwiać kontakty z mniejszością polską żyjącą na Śląsku Cieszyńskim – podkreśla Paulina Kulik.

Petycję można podpisać na stronie: https://www.petycjeonline.com/petycja_o_przywrocenie_pocigow_kolei_lskich_do_bogumina__petice_za_obnoveni_vlak_slezskych_drah_do_bohumina.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj