Zagadki muzealne. Warsztaty na temat historii Raciborza [ZDJĘCIA]

Zagadki muzealne. Warsztaty na temat historii Raciborza

Eksponatami do odkrycia były m.in. stare pocztówki przedstawiające nieistniejącą już dzisiaj Restaurację pod Czarnym Orłem w Markowicach czy dworzec w Studziennej.

19 października odbyły się warsztaty historyczne „Zagadki muzealne” – wspólne przedsięwzięcie raciborskiej biblioteki i Muzeum w Raciborzu. Zgromadzeni w bibliotece muzealnej mieli okazję udać się w przeszłość miasta.

- reklama -

Prowadzący warsztaty Adam Knura rozpoczął tę niezwykle ciekawą wyprawę od pokazania najstarszej mapy Raciborza, która to jednak nie jest wolna od błędów. Zadaniem uczestników było wskazanie miejsc, które są błędnie na tej mapie oznaczone. Nie obyło się bez wskazówek i podpowiedzi od pracowników muzeum. Kolejnymi eksponatami do odkrycia były stare pocztówki przedstawiające m.in. nieistniejącą już dzisiaj Restaurację pod Czarnym Orłem w Markowicach czy też dworzec w Studziennej. Kolejna zagadka zabrała wszystkich do Brzezia do „Café Elisium” – dzisiaj to opuszczony i zaniedbany budynek, ale kiedyś było to eleganckie wnętrze pełne gości. Ważnym elementem raciborskiej historii są również kościoły – przy okazji rozwiązywania zagadek uczestnicy dowiedzieli się, które z kościołów są „orientowane” – czyli zbudowane zgodnie z wytycznymi architektury sakralnej.

Zgodnie z zapowiedzią osoby, które najszybciej podały poprawne odpowiedzi podczas prezentacji eksponatów, zostały nagrodzone upominkami. Po skończonych warsztatach można było przyjrzeć się z bliska omawianym wcześniej mapom i pocztówkom, a także innym zabytkom ikonograficznym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj