XI edycja Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu [ZDJĘCIA]

bieg tropem wilczym
XI edycja Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

5 marca odbyła się XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Na symbolicznym dystansie 1963 m niemal 90 biegaczy wystartowało o godz. 11:00 spod bramy Zakładu Karnego, jednego z najcięższych w czasach stalinowskiego terroru.

- reklama -

Przed startem zabrali głos: dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew, która odczytała list Prezydenta RP oraz Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który przypomniał ideę wydarzenia i odliczył start. Trasa była zorganizowana przede wszystkim na terenie Parku im. Miasta Roth i obejmowała trzy okrążenia. Pierwsi startujący przybiegli na metę przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych po kilkunastu minutach. Wszyscy uczestnicy biegu zostali udekorowani pamiątkowymi medalami. Zwycięzcy w kategoriach: kobieta, mężczyzna, dziecko, czyli Emilia Myszkowska, Bartłomiej Lasek (pierwszy na mecie) i Kasjan Król otrzymali z rąk prezydenta, zastępcy dyrektora ZK Racibórz ppor. Grzegorza Skowronka i kpt. Michała Szymika z WCR Rybnik nagrody i statuetki biegu.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji.

Od roku 2013 r. w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski oraz w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielskiej Brytanii i na Litwie.

Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu byli: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz, WCR Rybnik, OSP Racibórz Markowice.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj