Ptasia grypa w powiecie raciborskim. Potencjalne zagrożenie dla ludzi

mewa smieszka
Fot. unsplash.com

Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo, głównie wodne, oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków.

Na terenie powiatu raciborskiego pojawiła się wysoce zjadliwa grypa ptaków. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach 24 kwietnia zidentyfikował wirus grypy ptaków H5N1 w próbach pobranych od padłych ptaków pochodzących z dwóch lokalizacji: rezerwatu Łężczok i polderu Buków – Stary Roszków. Ze względu na skalę zjawiska, czyli masowe upadki mewy śmieszki, strefą objętą zakażeniem grypą ptaków zostanie najprawdopodobniej objęty cały teren powiatu raciborskiego.

- reklama -

W związku z potencjalnym zagrożeniem, jakie może nieść stwierdzony szczep wirusa dla ludzi, poza oznakowaniem dróg wjazdowych do strefy objętej zakażeniem grypą ptaków wynikającym z przepisów prawa, planowane jest dodatkowe oznakowanie tablicami informacyjnymi miejsc odwiedzanych przez turystów pieszych i rowerzystów oraz wędkarzy. Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo, głównie wodne, oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków.

Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych.

Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach, jak i w chowie przydomowym drobiu. Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych, jak i dzikich w innych lokalizacjach niż wymienione, należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu, prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu
ul. Katarzyny 6, 47-400 Racibórz,
Tel. 32/415 49 03; telefon alarmowy: 694 446 902

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
ul. Reymonta 8b, 47-400 Racibórz
tel. 32/412 06 02; telefon alarmowy: 604 284 392

Aktualnie trwają prace Powiatowego Zespołu Kryzysowego przy Powiatowym Lekarzu Weterynarii w Raciborzu, wszelkie istotne informacje będą zamieszczane na stronie internetowej www.piw-raciborz.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj