Należy zgłaszać wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych, jak i dzikich w lokalizacjach innych niż wymienione.
26 kwietnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, któremu przewodniczył Wicestarosta Raciborski Marek Kurpis. Spotkanie dotyczyło opublikowanego dzień wcześniej rozporządzenia wojewody śląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Wzięli w nim udział przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji oraz straży, jak również gmin powiatu raciborskiego, Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz PGW Wód Polskich. Omówiono procedury działań w oparciu o zapisy rozporządzenia i zasady koordynacji działań na szczeblu gmin oraz powiatu.
W strefie objętej zakażeniem na terenie zbiornika wodnego Polder Buków oraz na terenie rezerwatu przyrody Łężczok wprowadzono czasowe ograniczenie wstępu dla osób i pojazdów. Zakaz nie dotyczy funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej oraz innych osób upoważnionych przez wymienione podmioty.
Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych, jak i dzikich w lokalizacjach innych niż wymienione należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu, prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu
ul. Katarzyny 6, 47-400 Racibórz,
tel. 32 415 49 03, telefon alarmowy: 694 446 902
Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
ul. Reymonta 8b, 47-400 Racibórz
tel. 32 412 06 02, telefon alarmowy: 604 284 392
Ponadto strefie objętej zakażeniem nakazuje się m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.
Do pobrania: Rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków
oprac. /kp/