Tukej piyknie godomy. Konkurs gwary śląskiej w raciborskiej bibliotece

konkurs gwary slaskiej
Tukej piyknie godomy. Konkurs gwary śląskiej w raciborskiej bibliotece

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 41 uczestników, z czego ponad połowa to przedszkolaki.

W czwartkowe przedpołudnie w murach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Raciborzu rozbrzmiała śląska gwara. 11 maja został przeprowadzony konkurs gwary śląskiej “Tukej piyknie godomy”. Była to już trzynasta edycja konkursu, który tradycyjnie jest organizowany przez bibliotekę w czasie trwania Tygodnia Bibliotek. W tym roku konkurs wpisany został także w obchody 75-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki im. R. Kincla w Raciborzu.

- reklama -

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 41 uczestników, z czego ponad połowa to przedszkolaki. Organizatorzy i publicznośc mieli okazję cieszyć się występami wychowanków z przedszkoli z Raciborza, Nędzy, Tworkowa, Kuźni Raciborskiej, Bieńkowic, Zabełkowa, Babic, Krzyżanowic, Pietrowic Wielkich, Krowiarek, Pogrzebienia i Bieńkowic. Jury w składzie: Julita Ćwikła – etnolożka i pracownica Muzeum w Raciborzu, dr Marcela Szymańska – doktor nauk humanistycznych i nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzanowicach oraz przewodnicząca Małgorzata Szczygielska – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu było pod wrażeniem przygotowania najmłodszych uczestników i miało niezwykle trudne zadanie, aby wybrać spośród tylu pięknych wystąpień te, które zasłużyły na podium.

W najmłodszej kategorii zwyciężyli:
1. Karolina Fichna
2. Anna Bednarska
3. Jakub Mrozek
Wyróżnienie otrzymała Paulina Swoboda.

W drugiej części konkursu zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych z Raciborza, Zabełkowa, Bieńkowic, Kuźni Raciborskiej, Babic, Krzyżanowic i Nędzy.

W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali:
1. Julia Musioł
2. Bartosz Lamla
3. ex aequo Julia Tatarczyk oraz Krzysztof Filip
Wyróżnienie otrzymał Karol Uliczka.

W kategorii klas V-VIII jury zdecydowało się przyznać miejsca 2. i 3. oraz wyróżnienie. Nagrody otrzymali:
2. Konrad Urbaniec
3. Wiktor Cyran
Wyróżnienie otrzymała Jessica Szarek.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj