Obchody święta patrona w Zespole Szkół Ekonomicznych [ZDJĘCIA]

Obchody święta patrona w Zespole Szkół Ekonomicznych

„Nie bójcie się tajemnicy Eufemii, nie bójcie się jej miłości” powyższe słowa wybrzmiały jako motto, zachęcając do ponoszenia wysiłku, do pracy i zaangażowania.

23 maja społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Wśród obecnych gości był wicestarosta Marek Kurpis, gen. bryg. SG Adam Jopek, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu Marian Obruśnik, dyrektor RCK Joanna Maksym Benczew, kierowniczka Referatu Edukacji Ewa Bohr-Cyfka, dyrektorzy placówek powiatowych, przedstawiciele związków zawodowych, pracownicy, emeryci, rodzice i przyjaciele szkoły. Gościem honorowym święta był Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér.

- reklama -

„Eufemia – to ogniwo, które scala Racibórz – nie pozwólmy sobie odebrać tego bogactwa…” – te oto słowa są podkreślane już od 9 lat – od kiedy placówka z dumą nosi imię wybitnej raciborzanki.

Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor Paweł Ptak, witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników. – Jestem głęboko przekonany, że dzięki naszej patronce przetrwaliśmy te trudne czasy (…). Mieć taką patronkę to ogromne wyróżnienie, bo jej dobroć i przedsiębiorczość inspiruje nas do działania – od pierwszych słów dyrektora atmosfera spotkania stała się bardzo serdeczna.

Następnie wicestarosta Marek Kurpis skierował do społeczności szkolnej piękne przesłanie, że z satysfakcją możemy mówić o efektach pracy wychowawczej związanej z patronem szkoły, dzięki której uczniowie stają się bogatsi w wiedzę, harmonijnie kształtują swoje serca i charakter, uczą się jak żyć i pracować. Przekazał również wyrazy szacunku i uznania oraz życzył sukcesów zawodowych i osobistych.

Długoletni  przyjaciel szkoły Piotr Stefaniak powiedział, iż postać Eufemii Raciborskiej jest bardzo bliska jego sercu i z niej młode pokolenie Polaków powinno czerpać siły i wzór do pracy nad sobą, kształtowania swego charakteru, dalszej, solidnej nauki. Konsul Generalny Republiki Węgier dr Tibor Gerencsér podkreślił, że jako historyk podziwia wkład, który został włożony w rozpowszechnianie wartości, którymi żyła Eufemia. Życzył sukcesów na polu szkolnym i ekonomicznym. Był osobiście zaskoczony pozytywną energią panującą pośród nauczycieli i  wychowanków.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali montaż przygotowany przez Panią Sylwię Gawendę – Rutkowską. Na scenie widniał cytat: „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Wszędzie było wiele aspektów, które skłaniały do głębokiej zadumy i refleksji. Podkreślono, że bardzo ważne jest przeżywanie tej części historii, która ciągle istnieje i przyczynia się do ubogacania wspólnoty. Przypomniana została sylwetka Eufemii Raciborskiej i jej konkretny wpływ na młodego, współczesnego człowieka. Z tej wielkiej raciborzanki powinniśmy brać przykład w swoim życiu. Mieliśmy okazję przekonać się, że Eufemia człowiekiem wielkich czynów nie stała się z dnia na dzień. Wytrwale dążyła do celu, sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków, stawiała czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracowała na szacunek i uznanie. Była to zatem dla nas prawdziwa lekcja wychowawcza i emocjonalna.

Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Miłym akcentem dnia była również biesiada przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć prace uczniów poświęcone Eufemii Raciborskiej.

Za przygotowanie uroczystości oraz jej całej oprawy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy.

„NIECH EUFEMIA RACIBORSKA PRZYCZYNIA SIĘ DO POGŁĘBIANIA TEGO, CO DOBRE, PIĘKNE I SZLACHETNE…”

Iwona Kwapisz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj