Urlop macierzyński i rodzicielski wciąż są domeną kobiet

dziecko rodzic ojciec
Fot. freepik.com

Rekordowo wysokie świadczenie wypłacił chorzowski ZUS – wyniosło ono ponad 133 tys. zł brutto, a otrzymuje je ojciec dziecka, który opiekuje się swoją pociechą, korzystając z urlopu rodzicielskiego.

W pierwszym roku życia dziecka opiekę nad nim sprawują głównie matki. Potwierdzają to dane statystyczne z ZUS. W woj. śląskim na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku przebywało ponad 29,6 tys. kobiet i niespełna 500 mężczyzn. Ojcowie za to chętnie korzystają z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku na urlopie ojcowskim w Śląskim było 7,1 tys. mężczyzn.

- reklama -

To, ile rodzic będzie przebywał na zasiłku macierzyńskim, uzależnione jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Przy porodach mnogich czas płatnej opieki dla rodziców, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, jest dłuższy. Jeżeli chodzi o wysokość otrzymywanego świadczenia, to zależy ono od pobieranej wcześniej pensji.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj