Jak zmieni się rynek w Raciborzu? Rozstrzygnięto konkurs na projekt [ZDJĘCIA]

rynek raciborz projekt
Zwyciężył projekt opracowany przez zespół autorski, w którego skład weszli: Bartłomiej Święs, Anna Otlik i Dagmara Żelazny.

Sąd konkursowy składający się z 10 ekspertów wybrał najlepszą pracę w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania raciborskiego rynku i jego otoczenia.

30 maja w Muzeum w Raciborzu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu dotyczącego opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu.

- reklama -

Sąd konkursowy składający się z 10 ekspertów wybrał najlepszą pracę w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania raciborskiego rynku i jego otoczenia. Zwyciężył projekt opracowany przez zespół autorski, w którego skład weszli: Bartłomiej Święs, Anna Otlik i Dagmara Żelazny. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, sędziowie docenili pracę za przedstawienie kompleksowej kreacji rynku jako atrakcyjnej przestrzeni publicznej, adresowanej do różnych grup mieszkańców, przyjezdnych i turystów. Projekt oparto o wnikliwe i przekonujące analizy historyczne, funkcjonalne i widokowe. Za cenne w pracy uznano wyznaczenie stref funkcjonalnych w przestrzeni rynku znajdujące odzwierciedlenie w rysunku posadzki nawiązującym do historycznego układu.

Drugie miejsce zajęła praca Karoliny Chodur i Malwiny Borowiec. Do pobrania: werdykt sądu konkursowego wraz z uzasadnieniami.

To kolejny z etapów prac prowadzonych przez Urząd Miasta i prezydenta Raciborza związanych z uporządkowaniem przestrzeni historycznego centrum miasta. – Dzięki konkursowi organizowanemu we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Katowice zyskaliśmy szereg ciekawych koncepcji na to, jak w sposób atrakcyjny i zgodny z duchem miasta zagospodarować obręb rynku, czyli m.in. Plac Dominikański, skwer przed kościołem farnym, wlot ulicy Odrzańskiej. Dzięki opracowaniu tego przedsięwzięcia będzie można wprowadzić w życie inwestycje, dzięki którym nasze centrum zyska atrakcyjną dla mieszkańców i turystów formę. Zwycięska koncepcja wskazuje kierunek prac, które powinny być poczynione w najbliższej przyszłości. Kładzie ona duży nacisk na kwestie ekologiczne oraz rozwiązania komunikacyjne zawierając też sporo miejsca dla gastronomii – podkreśla urząd miasta.

W skład sądu konkursowego weszli:
1. mgr inż. arch. Piotr Średniawa – Przewodniczący Sądu konkursowego, Sędzia Referent, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich – SARP Oddział Katowice
2. mgr inż. arch. Adam Skrzypczyk – Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich – SARP Katowice
3. dr inż. arch. Zbigniew Sąsiadek – Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich – SARP Katowice
4. mgr inż. arch. Marlena Wolnik – Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich – SARP Katowice
5. dr inż. arch. Wojciech Gwizdak – Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich – SARP Kielce
6. mgr Dawid Wacławczyk – Sędzia Konkursowy, Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz
7. mgr Maria Olejarnik – Sędzia rezerwowy, Miejska Konserwator Zabytków w Raciborzu
8. mgr Łukasz Konarzewski – Sędzia Konkursowy, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
9. mgr inż. arch. Ewa Klimaszewska-Sędzia Konkursowy, Architekt Miejska w Raciborzu
10. dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak – Sędzia Konkursowy, Dyrektor Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Wszystkie prace, które zakwalifikowały się do konkursu, są udostępnione dla mieszkańców i turystów od 31 maja do 4 czerwca w budynku Muzeum w Raciborzu. Wejście na wystawę pokonkursową jest bezpłatne. 15 czerwca o godz. 17:00 w sali muzeum odbędzie się otwarta dla wszystkich zainteresowanych dyskusja pokonkursowa z uczestnikami konkursu i sędziami.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj