Buddyjska filozofia w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]

Buddyjska filozofia w bibliotece na Ostrogu

Buddyzm to przekonanie, że wszystko, czego potrzebujemy do osiągnięcia szczęścia, jest już w nas.

– Świat jest tylko umysłem – przekonywał prof. dr hab. Artur Przybysławski w Filii nr 2 Ostróg raciborskiej biblioteki. 23 czerwca odbyło się tam kolejne spotkanie z cyklu „Zadbaj o siebie” organizowanego przez bibliotekę we współpracy ze Strefą Piękna Sofa&Cure. Gość spotkania przybliżył idee stojące za buddyjską filozofią i jak za ich pomocą możemy być szczęśliwsi.

- reklama -

Buddyzm to przekonanie, że wszystko, czego potrzebujemy do osiągnięcia szczęścia, jest już w nas. Umysł, którego rzeczywisty potencjał można wydobyć poprzez medytację, jest źródłem Oświecenia. – W tym stanie jesteśmy w stanie radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu ze spokojem i humorem, nie walczymy z tym, na co nie mamy wpływu. Kontrola emocji jest ważnym elementem tej ścieżki, szczególnie w sytuacjach, które po fakcie okazują się błahe, a wywołały gwałtowną reakcję krzywdzącą innych i nas samych. Profesor Przybysławski przywoływał przykłady z własnego życia, kiedy w zderzeniu z indyjskimi pociągami po prostu odpuścił, nie dając się frustracji z powodu, na który i tak nie miał wpływu. Spotkanie przyciągnęło liczne grono z Buddyjskiego Ośrodka Diamentowej Drogi w Raciborzu, znajdującego się w sąsiedztwie biblioteki przy ul. Bielskiej – relacjonuje raciborska biblioteka.

Prof. dr hab. Artur Przybysławski to wykładowca języka tybetańskiego, filozofii buddyjskiej i europejskiej, tłumacz (j. tybetański, angielski i niemiecki). Doktorat (WF UJ): Myśl Talesa i Heraklita w filozofii Arystotelesa, Hegla, Nietzschego i Heideggera. Habilitacja na podstawie monografii Buddyjska filozofia pustki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej; nagrodzony wyróżnieniem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Autor powieści „Pan Profesor” (nagroda w Konkursie Literackim Gdańska 2019) i „Pana Profesora dziennik sekretny”.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj