Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Raciborzu

Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Fot. IPN

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś otworzy wystawę „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”.

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W najbliższy wtorek przypada 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych) dokonywanych w latach 1943-945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

- reklama -

9 i 11 lipca w Raciborzu odbędą się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej

9 lipca o godz. 11:30 na placu przed kościołem NSPJ zostanie otwarta wystawa IPN „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”. Wystawę otworzy Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś. Z kolei 11 lipca o godz. 18:00 w kościele NSPJ będzie miała msza święta, podczas której homilię wygłosi ks. Stanisław Juraszek. Po mszy w auli pod kościołem będą miały miejsce prelekcja i wspomnienia Kresowiaków.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj