Bezpieczeństwo na jednośladach. O czym należy pamiętać?

hulajnoga elektryczna
Fot. freepik.com/

Policjanci apelują o stosowanie się do obowiązujących przepisów i przypominają, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.

Letnia aura sprawia, że więcej osób wybiera jednoślady – motocykl, motorower, rower czy hulajnogę elektryczną. Ich bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, chociażby od pory dnia i warunków pogodowych. Jak podkreśla policja, najważniejszym jest jednak przestrzeganie przez nich przepisów, którym podlegają jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego. – Bardzo istotne są także zachowania innych użytkowników drogi wobec kierujących jednośladami – przede wszystkim kierujących samochodami. Ważne jest, aby ustępowali oni pierwszeństwa użytkownikom jednośladów w miejscach wskazanych przepisami – apeluje.

- reklama -

Do szczególnie niebezpiecznych momentów w ruchu drogowym należy wyprzedzanie przez inny pojazd. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego czy osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Z kolei kierujący jednośladami, zwłaszcza motocykliści i motorowerzyści muszą zawsze pamiętać, że ich również obowiązują ograniczenia prędkości, albowiem wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad każdym pojazdem staje się coraz trudniejsze.

– Jeżdżąc jednośladem, musimy też mieć na uwadze aspekt widoczności. Sprawne, czyste światła pojazdu, odblaskowe szelki lub kamizelka poprawiają widoczność w ruchu drogowym, a tym samym bezpieczeństwo – przypomina policja.

Policjanci apelują o stosowanie się do obowiązujących przepisów i przypominają, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj