Raciborscy policjanci i WOPR kontrolują zbiorniki wodne

policja wopr
Fot. KPP Racibórz

Zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, dzieci i młodzież wchodzą do wody wbrew zakazom umieszczonym na znakach i wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Odbyła się kolejna odsłona akcji raciborskich dzielnicowych podczas tegorocznych wakacji, podczas której wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali zbiorniki wodne i baseny na terenie powiatu raciborskiego. Szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, mundurowi częściej patrolują tereny wokół zbiorników wodnych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

- reklama -

W trosce o życie i zdrowie dzieci oraz młodzieży, jak również osób dorosłych, w ubiegłym tygodniu raciborscy policjanci wspólnie z ratownikiem WOPR przeprowadzili kontrolę akwenów na terenie powiatu raciborskiego. – Wszystko z powodu, iż dzieci i młodzież bardzo często latem dużo czasu spędzają nad wodą. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą do wody wbrew zakazom umieszczonym na znakach i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Szczególnie teraz, w okresie wakacji, kiedy temperatura na dworze skłania do kąpieli w wodzie – tłumaczą policjanci, którzy sprawdzają, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież. Oprócz dzieci z uroków ciepłej aury i wody chętnie korzystają także wędkarze. Mundurowi sprawdzają warunki. w jakich łowią ryby, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach zabronionych oraz o zachowaniu środków ostrożności podczas pobytu nad wodą.

Wspólne patrole raciborskich dzielnicowych oraz ratowników WOPR będą powtarzane.

Policja radzi:
Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
​Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

fot. KPP Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj