Zmarł ksiądz kanonik Jerzy Klichta

ks jerzy klichta
Ksiądz kanonik Jerzy Klichta

Ks. Jerzy Klichta od najmłodszych lat fascynował się ziemią śląską, a głównie regionem raciborskim. Jest autorem książki pt. „Dzieje Śląska pod strzechy”.

W niedzielę 3 września 2023 roku po ciężkiej i długiej choroby chorobie zmarł ksiądz kanonik Jerzy Klichta, człowiek prawy, laureat medalu im. Księdza Prałata Stefana Pieczki „Unitas in veritate” („Jedność w prawdzie”), autor poczytnej książki pt. „Dzieje Śląska pod strzechy”.

- reklama -

Ksiądz kanonik Jerzy Andrzej Klichta urodził się 19 stycznia 1944 roku w powiecie tarnobrzeskim. Jego rodzice: Norbert pochodzący ze Śląska i matka Bogusława z powiatu tarnobrzeskiego poznali się przed wojną we Lwowie, ojciec był studentem medycyny, matka studiowała ekonomię i prawo. Ojciec Norbert był w Raciborzu nauczycielem łaciny.

Mając cztery lata, w 1948 roku Jurek zamieszkał wraz z rodzicami w Kuźni Raciborskiej. Od najmłodszych lat fascynował się ziemią śląską, a głównie regionem raciborskim. Poznał w gwarze śląskiej nazewnictwo flory i fauny, dawnych sprzętów domowych i codziennych zajęć. Początkiem lat sześćdziesiątych cała rodzina zamieszkała w Raciborzu w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego żywo interesował się historią i archeologią, brał czynny udział podczas wykopalisk archeologicznych trwających na ziemi raciborskiej. Po maturze podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, podczas których aktywnie uczestniczył w Duszpasterstwie Akademickim. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich podjął jednoznaczną decyzję i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, po którego ukończeniu przyjął święcenia kapłańskie w 1975 roku. Przez okres czterech lat pracował jako wikariusz w diecezji wrocławskiej. Jesienią 1979 roku udał się na misje do Szwecji, gdzie przebywał przez dziesięć lat. Po powrocie do Polski został mianowany proboszczem wiejskiej parafii w diecezji wrocławskiej. Bardzo szybko powróciły zainteresowania historią Śląska, a głównie dociekanie prawdy historycznej przemilczanej bądź celowo ukrywanej.

Dzięki staraniom ks. Jerzego ukazała się książka o współbracie w kapłaństwie Józefie Bełchu, której jest redaktorem. Wtedy zrodził się pomysł napisania krótkiej historii Śląska i powstała książka pt. „Dzieje Śląska pod strzechy”, czyli o cudzie nad Odrą.

Za swoje przywiązanie do śląskiej ziemi i działalność w odkrywaniu historycznej prawdy uhonorowany został w 2010 roku nagrodą im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski. Ksiądz Jurek był skromny i życzliwy.

Pogrzeb księdza Jerzego Klichty odbędzie w piątek 8 września o godz. o 11.00 w Kuźni Raciborskiej. Kapłan spocznie na miejscowym cmentarzu obok rodziców.

oprac. /red/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Módlmy się za wstawiennictwem św. Sebastiana o pomoc z nieba i błogosławieństwo dla wszystkich księży zarażonych wirusem HIV.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj