Zadbaj o kręgosłup. Spotkanie w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]

zadbaj o siebie biblioteka ostrog
Zadbaj o kręgosłup. Spotkanie w bibliotece na Ostrogu

Spotkanie miało charakter warsztatowy, dlatego po części teoretycznej biblioteka zamieniła się w salę treningową, a ekspertka zaprezentowała kilka prostych ćwiczeń.

Eksperci szacują, że ok. 80% populacji na jakimś etapie życia doświadcza bólów kręgosłupa. Nie pomaga siedzący tryb życia, godziny spędzone za kierownicą, nadwaga, zła postawa i złe nawyki. Jak na co dzień dbać o kręgosłup? W październiku w ramach cyklu spotkań „Zadbaj o siebie” bibliotekę na Ostrogu odwiedziła fizjoterapeutka Kamilla Witor, która pokazała, jak zadbać o kręgosłup przy pomocy kilku prostych ćwiczeń.

- reklama -

Kamilla Witor przekonywała, że na początek powinniśmy zadbać o prawidłową postawę przy staniu (nogi rozstawione na szerokość bioder), nie schylać się, a przykucać, wykonywać czynności obydwoma rękami. Zalecane sporty, podczas których można poprawić kondycję kręgosłupa, to rozciąganie, pilates, joga, spacery i nordic walking. Noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia również może wspomóc kręgosłup. Podczas siedzącej pracy dobrze co jakiś czas wstać i przeciągnąć się.

Spotkanie miało charakter warsztatowy, dlatego po części teoretycznej biblioteka zamieniła się w salę treningową, a ekspertka zaprezentowała kilka prostych ćwiczeń, głównie wzmacniających mięśnie odcinka lędźwiowego i szyjnego, ramion i mięśni brzucha. Na koniec uczestniczkom spotkania, które dzielnie wykonywały wszystkie ćwiczenia, zaproponowano akcesoria do ćwiczeń takie jak piłki do automasażu, gumy czy obciążniki.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Zadbaj o siebie” odbędzie się 23 listopada o godz. 17:00. Tym razem gościem biblioteki na Ostrogu będzie psychoterapeutka Dorota Pakuła, która podpowie sposoby na jesienną chandrę.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj