Uroczystości z okazji 800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Aleksandra Gamrot Ireneusz Burek
800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu

W sobotnim programie obchodów znalazło się otwarcie ekspozycji tablic rocznicowych na skwerze kościoła parafialnego i konferencja „Brzezie – 800 lat”.

W dniach 25-26 listopada mają miejsce uroczystości z okazji 800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu i 40 lat Chóru Brzezie. W sobotę odbyło się otwarcie ekspozycji tablic rocznicowych na skwerze kościoła parafialnego. Znalazły się na nich m.in. historia Brzezia, sylwetki znanych mieszkańców czy brzeskie podania i legendy. Wstęgę przecięli: prezydent Raciborza Dariusz Polowy, proboszcz parafii pw. św. Ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu ks. Bogdan Rek i przedstawiciel organizatorów Krzysztof Burek. Dariusz Polowy podkreślił, że mieszkańcy dzielnic bardzo mocno się z nimi identyfikują. – To jest rzecz nie do przecenienia. Bo przez to zapośredniczenie możemy się identyfikować przez dzielnicę ze swoim miastem, a przez miasto z całym krajem. Nie da się zrobić tak, że od razu jest się obywatelem całej Polski i całej Europy – trzeba być osadzonym w tym swoim miejscu. I to jest cudowne. Nie wszyscy tutaj urodzili się w Brzeziu, ale jest w tym miejscu coś takiego, że wiąże i bardzo szybko człowiek staje się brzezikiem. Podziwiam to, bo genius loci tego miejsca jest specyficzne i namawiam do tego, aby to kultywować – powiedział włodarz. – 800 lat to mnóstwo ludzi, którzy tu byli przed nami i wspaniale, że jest to wypisane – od kwestii topograficznych i historycznych przez konkretne osoby. To też jest ważne, że umiemy pokazać, że ta osoba jest związana z naszym miejscem, to jest też jeden z nas. Życzę, żeby za 100 lat dostawić kolejne tablice i dokleić kolejne osoby, mam nadzieję, że one stoją tu między nami – dodał Dariusz Polowy.

- reklama -

Następnie miała miejsce konferencja „Brzezie – 800 lat”. Jak pierwszy prelekcję wygłosił Ireneusz Burek, który mówił o topografii Brzezia. Grzegorz Wawoczny przybliżył przybyłym historię brzeskiej osady i genezę jej nazwy, a ks. Bogdan Rek – historię parafii w Brzeziu. Nie mogło zabraknąć także przedstawienia sylwetki s. Marii Dulcissimy Hoffmann – temat ten poruszyła Małgorzata Cur SMI. Ireneusz Burek z kolei przypomniał o Janie Darowskim – poecie z Brzezia. Na zakończenie dr Zuzanna Gamrot zaprezentowała historię chóru Brzezie, który świętuje 40-lecie działalności. W programie konferencji znalazło się też wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. „Legendy Brzezia w wyobraźni dzieci i młodzieży”.

W niedzielę o godz. 10:30 będzie miała miejsce msza św., a o godz. 15:00 – koncert Chóru Brzezie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej PSM I i II stopnia w Gliwicach.

Zobacz także:

 

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj