Cmentarz żydowski w Raciborzu upamiętniony [ZDJĘCIA]

cmentarz zydowski raciborz
Cmentarz żydowski w Raciborzu upamiętniony

Jak zauważył Dawid Wacławczyk, wskutek trudnych losów i decyzji administracyjnych władz miasta w okresie PRL-u wielu raciborzanin nawet nie wie o istnieniu cmentarza.

19 grudnia podczas uroczystej ceremonii upamiętniono miejsce pochówku żydowskiej społeczności zamieszkującej Racibórz przed II wojną światową. Wydarzenie zorganizowało Miasto Racibórz we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zamontowana została tabliczka oznaczająca żydowską nekropolię, a także dokonano symbolicznego złożenia małych kamyczków przy jedynej zachowanej do dzisiejszych czasów macewie.

- reklama -

Jak zauważył wiceprezydent Dawid Wacławczyk, wskutek trudnych losów, jakie spotkały Racibórz w 1945 r. oraz bezdusznych decyzji administracyjnych władz miasta w okresie PRL-u, wielu raciborzanin nawet nie wie o istnieniu cmentarza. – Jest to kolejne z cyklu naszych działań, których wspólnym mianownikiem jest chęć przywrócenia pamięci o mieszkańcach, którzy tworzyli nasze miasto przed nami, a o których historia i poprzednie władze miasta nie pamiętały w sposób należyty. W kwestii pamięci o raciborskiej społeczności żydowskiej powstał mural „Synagoga” przy ul. Szewskiej, a co roku opuszczamy flagę na rondzie w rocznicę Nocy Kryształowej. Ale pamiętamy też o innych „zapomnianych” przez komunę mieszkańcach, z myślą o których utworzyliśmy szlak „Raciborz Retro” czy zorganizowaliśmy konferencje poświęcone ważnym postaciom związanym z Raciborzem okresu przedwojennego. Wielkim działaniem z tego zakresu jest powstająca (w końcu) wystawa opowiadająca historię miasta w Muzeum w Raciborzu – napisał Dawid Wacławczyk. – Pogłębienie swojej wiedzy historycznej, wspólna modlitwa i położenie kamieni na jedynej ocalałej macewie w dzikim dzisiaj parku, który wyrósł na cmentarzu – to symbole, które dobrze uzupełniły się z warsztatami, które wcześniej odbyły się w muzeum. Wierzę też, że jest to ruch, który przyczyni się do kolejnych działań otaczających to zapomniane miejsce należytą opieką – dodał wiceprezydent.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj