Wojciech Dinges gościł w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

wojciech dinges

Spotkanie promowało najnowszą powieść Wojciecha Dingesa, która opowiada o prawdziwej historii parowca „Chorzów” i akcji ratowania wawelskich skarbów.

24 maja w Filii nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu odbyło się spotkanie z Wojciechem Dingesem – byłym prezesem Kolei Śląskich, który w czasie wolnym siada do klawiatury i pisze książki inspirowane lokalną historią. Spotkanie promowało jego najnowszą powieść – „Ostatni rejs”.

- reklama -

Spotkanie przybliżyło kulisy powstawania powieści, inspiracji i warsztatu pisarskiego Wojciecha Dingesa. Wyobraźnia autora podsunęła mu historię, którą obrazują kolejne filmowe kadry: żywioł morza z „Dunkierki” Christophera Nolana, akcja jak w „Obrońcach skarbów” George’a Clooney’a, a do tego netflixowy hit „Wielka woda”. „Obrońcy skarbów” nieprzypadkowo pojawiają się w tym zestawieniu – na pokładzie frachtowca Chorzów znajdowały się skrzynie z wawelskimi skarbami. Arrasy, miecz koronacyjny Szczerbiec, „Biblia Gutenberga” i „Kazania świętokrzyskie” – to skarby które z inicjatywy Karola Estreichera ewakuowano z zagrożonego hitlerowską okupacją Wawelu. Wysłużony parowiec „Chorzów” niespodziewanie stał się bohaterem zuchwałej ucieczki przed bombami, ratując nie tylko królewskie skarby, ale i Polaków uciekających przed ofensywą niemieckiego wojska.

Po głównej części spotkania był czas na rozmowę o lokalnej historii, powiązaniach Raciborza z Chorzowem i kolejnictwie.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj