Polsko-czeskie spotkania z folklorem. Projekt zespołów Strzecha i Úsměv

ZPiT Strzecha. Fot. RCK

ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy świętuje w tym roku 70-lecie działalności. Z tej okazji będzie miał miejsce polsko-czeski projekt oraz koncerty.

W dniach 22-24 czerwca Raciborskie Centrum Kultury zainauguruje pierwsze warsztaty taneczno-wokalne w ramach projektu „Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy. Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha” realizowanego z programu Interrerg współfinansowanego przez Unię Europejską. Do Raciborza przyjadą czescy tancerze – dzieci, młodzież i seniorzy z zespołu Úsměv, działającego przy Středisku volného času w Opavie, by wspólnie z tancerzami z ZPiT Strzecha pracować nad układami choreograficznymi, które zostaną zaprezentowane we wrześniu podczas finału projektu. Warsztaty odbędą się w salach RCK przy ul. Chopina 21, a uczestnicy nocować będą na campingu Obora, gdzie zaplanowano dla nich ognisko oraz gry i zabawy. – Już nie możemy się doczekać, ponieważ to nie pierwsze wspólne przedsięwzięcie z tym czeskim zespołem i mamy nadzieję, że mimo wytężonej pracy nad nowymi układami będziemy się razem świetnie bawić. Bo w końcu w ten weekend rozpoczynają się wakacje! – zapowiada RCK.

- reklama -

Projekt ten to nie tylko okazja do świętowania 70-lecia ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy, ale również do integracji i wspólnej pracy z czeskimi partnerami. W sierpniu oba zespoły wyjadą 29 sierpnia na wycieczkę do Bielska-Białej, gdzie odwiedzą Muzeum Historyczne – „Dom Tkacza” oraz zdobędą Szyndzielnię. Następnie 30 i 31 sierpnia w Opavie będą doskonalić układy taneczne przygotowywane na wrześniowy jubileusz.

Wielki finał projektu i obchodów 70-lecia ZPiT Strzecha odbędzie się w dniach 21 i 22 września. W sobotę zorganizowana zostanie wesoła parada folkloru, która po południu przejdzie z raciborskiego rynku do ogrodu Strzecha, gdzie odbędzie się biesiada folklorystyczna z występami zespołu Trebunie Tutki oraz tancerzy z Polski i Czech. Będzie to okazja do wspólnego śpiewania, tańczenia oraz degustacji lokalnych specjałów i grilla. Z kolei w niedzielę o godz. 17:00 w sali widowiskowej RCK odbędzie się koncert jubileuszowy, który podsumuje cały projekt polsko-czeski i przypomni 70-letnią historię zespołu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj