Polsko-Czeskie warsztaty folklorystyczne na 70-lecie ZPiT Strzecha [ZDJĘCIA]

Polsko-Czeskie warsztaty folklorystyczne na 70-lecie ZPiT Strzecha

Polsko-czeskim projektem Racibórz świętuje jubileusz 70-lecia istnienia ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy – zespołu tylko rok młodszego od słynnego ZPiT Śląsk.

Pod koniec czerwca odbyły się pierwsze warsztaty taneczno-wokalne w ramach projektu „Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy/Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha”. Projekt realizowany w ramach programu Interreg i współfinansowany przez Unię Europejską zgromadził entuzjastów folkloru w różnym wieku z Polski i Czech.

- reklama -

W dniach 22-24 czerwca Racibórz gościł 25 tancerzy z Czech – dzieci, młodzież i seniorów z zespołu Úsměv, czyli Uśmiech, działającego przy Středisku volného času w Opawie. Dołączyli oni do 37-osobowej grupy ZPiT Strzecha, by wspólnie pracować nad nowymi choreografiami, które zaprezentują we wrześniu podczas finału projektu. Tancerze zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe i trenowali w trzech salach: kameralnej, wokalnej i na scenie RDK. Uczestnicy warsztatów uczyli się zarówno tańców polskich – układy przygotowane przez choreografa ZPiT Strzecha Tomasza Dworaka przy akompaniamencie Henryka Malona, a także czeskich, które prowadziła Soňa Wenzelová z Gabrielą Stenzelovą. Warsztaty wokalne poprowadziła Alicja Ploch-Burda, instruktorka śpiewu w raciborskim zespole i koordynatorka projektu.

Jak relacjonuje Raciborskie Centrum Kultury, były to trzy dni intensywnej pracy nad nowymi choreografiami, ale też integracji i zabawy. Uczestnicy projektu nocowali na campingu na Oborze, gdzie pierwszego dnia mieli ognisko i grilla. Drugiego dnia korzystali z basenu, trzeciego dnia zwiedzili Zamek Piastowski, a następnie bawili się na placu zabaw na Bulwarach Nadodrzańskich.

Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec wakacji. Obejmie ono wycieczkę do Bielska-Białej, zwiedzanie Muzeum Historycznego „Dom Tkacza” oraz wyprawę na Szyndzielnię. Następne dwa dni, 30 i 31 sierpnia, spędzą na warsztatach tanecznych w Opawie.

Tym projektem polsko-czeskim nie tylko RCK, ale i cały Racibórz świętuje jubileusz 70-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy – zespołu tylko rok młodszego od słynnego ZPiT Śląsk.

Finał projektu i obchodów 70-lecia zaplanowano na 21-22 września. W sobotę odbędzie się parada folkloru, która z rynku w Raciborzu przejdzie do ogrodu Strzechy, gdzie nastąpi Biesiada Folkloru z występami zespołu Trebunie Tutki oraz polskich i czeskich tancerzy. Będzie możliwość wspólnego śpiewania, tańczenia oraz skosztowania lokalnych przysmaków i grilla. 22 września o godz. 17:00 w sali widowiskowej RCK RDK odbędzie się koncert jubileuszowy podsumowujący cały projekt. Widzowie będą mogli podziwiać efekty warsztatów oraz wspominać 70 lat historii zespołu. Celem projektu jest wspieranie transgranicznej współpracy w zakresie rozwoju kontaktów międzyludzkich oraz pogłębianie więzi między zespołami ludowymi z Polski i Czech poprzez stworzenie wspólnego programu.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj