Bezpieczny wypoczynek nad wodą. O czym trzeba pamiętać?

policja
Raciborscy policjanci i WOPR kontrolują zbiorniki wodne

Brak odpowiednich umiejętności pływackich, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz lekkomyślność mogą skończyć się tragedią

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, a wiele osób decyduje się spędzić je nad wodą. Tego rodzaju wypoczynek oferuje wiele atrakcji, jednak warto pamiętać, że wypoczynek nad wodą może wiązać się z pewnym ryzykiem, a brak odpowiednich umiejętności pływackich, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz lekkomyślność mogą skończyć się tragedią. Przez całe wakacje raciborscy policjanci wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą prowadzić cykliczne kontrole zbiorników wodnych na terenie Raciborza i całego powiatu raciborskiego.

- reklama -

Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz stosować się do uwag i zaleceń ratownika. Policjanci i WOPR radzą, by nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14°C – optymalna temperatura to 22-25°C. – Nie pływajmy w czasie burzy, mgły, kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów, gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni – ostrzegają policjanci i ratownicy.

Nie należy wchodzić do wody i ani pływać po spożyciu alkoholu, a także na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm. Trzeba też pamiętać, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

– Te kilka prostych zasad pomoże nam poczuć się bezpiecznym. Zadbajmy o to, żeby czas wypoczynku był dla nas czasem radosnym i wiązał się tylko z dobrymi wspomnieniami. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zakazu kąpieli. Osoby, które nie dostosują się do zakazu, będą karane grzywną w postaci mandatów – zapowiadają policjanci.

fot. KPP Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj