Paweł Newerla in memoriam. Spotkanie w raciborskim muzeum [ZDJĘCIA]

Fot. Paweł Newerla in memoriam. Spotkanie w raciborskim muzeum

Powstało kilka propozycji i pomysłów, jak na trwałe uczcić pamięć i uhonorować postać Pawła Newerli w przestrzeni Raciborza.

5 lipca w Muzeum w Raciborzu odbyło się spotkanie poświęcone Pawłowi Newerli – postaci wybitnego raciborzanina, radcy prawnego i publicysty, autora wielu publikacji o ziemi raciborskiej, badacza lokalnej historii, honorowego członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

- reklama -

Spotkanie zgromadziło rodzinę, przyjaciół, znajomych i współpracowników, a muzealna sala ledwo pomieściła gości. Pawła Newerlę wspominali m.in. prezes TMZR Piotr Sput, dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz, Senator RP Henryk Siedlaczek, dr Zbigniew Ciszek, wieloletni radny miejski Piotr Klima, radna powiatu raciborskiego Rita Serafin i hetman RKBS Józef Pluta. Powstało również kilka propozycji i pomysłów, jak na trwałe uczcić pamięć i uhonorować postać Pawła Newerli w przestrzeni Raciborza.

Paweł Newerla urodził się 24 czerwca 1932 r. w Pietrowicach Wielkich. Z Raciborzem związany był od 1941 r., kiedy zaczął uczęszczać do gimnazjum przy ul. Kasprowicza. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był radcą prawnym oraz dyrektorem oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Jego wielką pasją było badanie historii ziemi raciborskiej. Jest autorem wielu szkiców i książek na ten temat. Jego najbardziej znaną publikacją są „Dzieje Raciborza i jego dzielnic” wydane przy okazji obchodów 900-lecia pierwszej wzmianki o Raciborzu. Napisał też m.in.: „Pietrowice Wielkie – osiem wieków historii wsi i parafii”, „Opowieści o dawnym Raciborzu”, „Zarys historii Krzanowic”, „Pawłów – Pawlau” czy „Rozwój poczty do 1922 roku na Ziemi Raciborskiej i Rybnicko-Wodzisławskiej”. Zawsze służył dobrą radą, był otwarty na propozycje i bardzo chętny do dzielenia się swoim doświadczeniem i wielką wiedzą historyczną. W uhonorowaniu jego zasług dla społeczności powiatu raciborskiego w 2009 r. otrzymał Nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko AD 2008” w kategorii twórczość literacka. W 2012 r. został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”, a w 2017 r. jego działalność doceniła rada powiatu, przyznając mu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego”. Zmarł 12 stycznia 2024 r.

fot. Mirosław Kościelniak/Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj