Kino Przemko zaprasza uczniów na seanse

kino film dziecko
Fot. freepik.com
Edukacja Młode Horyzonty to cykle tematyczne dedykowane dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji – od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe.

Raciborskie Centrum Kultury rozpoczęło zapisy na rok szkolny 2024/2025 do 19. edycji projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, od tego roku funkcjonującego pod nową nazwą – Edukacja Młode Horyzonty. Jest to cykl, który już od kilku lat realizowany jest w Kino Przemko w Raciborzu dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- reklama -

Edukacja Młode Horyzonty to cykle tematyczne dedykowane dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji – od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe. Starannie wyselekcjonowanym pod kątem danej grupy wiekowej filmom towarzyszą prelekcje oraz zestaw materiałów dydaktycznych, które można pobrać ze strony projektu. – Staramy się dopasowywać do otaczającego nas świata oraz zmieniających się okoliczności, dlatego też program w tym roku jeszcze mocniej koncentruje się na rozwoju kompetencji społecznych u dzieci i młodzieży – zapowiadają organizatorzy.

Nauczyciele na stronie www.edukacja.mlodehoryzonty.pl/zapisy-dla-przedszkoli-i-szkol zapisują swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

– Korzyści z udziału w Edukacji Młode Horyzonty to: uatrakcyjnienie szkolnych zajęć poprzez pracę z materiałami audiowizualnymi i tekstami kultury, zgłębienie filmów wartościowych pod względem artystycznym i poznawczym, nowości oraz tytułów z kanonu, interdyscyplinarność i międzyprzedmiotowość, dopasowanie poszczególnych cykli do etapów edukacyjnych oraz tematów omawianych podczas zajęć lekcyjnych (powiązanie z podstawą programową MEN), wsparcie merytoryczne dla nauczycieli – materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, karty pracy, analizy psychologiczne), możliwość wyboru formy uczestnictwa w programie w czasie całego roku szkolnego (w kinie lub online), pobudzanie ciekawości świata i zainteresowań ucznia, doskonalenie kompetencji społecznych, rozwijanie kompetencji miękkich (komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie) – przekonują organizatorzy.

Wszystkie seanse odbywać się będą w Kino Przemko przy ul. Londzina 38 w Raciborzu. Cena biletu: 10 zł. Szczegółowych informacji udziela kierownik kina Andrzej Śliwicki pod nr tel. 32 415 32 14.

PROGRAM:

9 października (środa) godz. 10:00
HALVDAN – PRAWIE WIKING reż. G. Åkerblom | Szwecja | 2018 | aktorski | 91′

Dwa światy. Jedna przyjaźń. Wielka przygoda! Kiedy dwa zwaśnione rody walczą o władzę, jedyną nadzieją na rozejm staje się młody Halvdan. Czy tajemnicza Meia pomoże mu odnaleźć zaginiony topór, symbol siły wikingów?

Ciekawski Halvdan, wbrew zaleceniom starszych, zapuszcza się w nieznane tereny i właśnie tam spotyka niezwykłą Meię, córkę króla wrogiej wioski. Mimo absolutnego zakazu bratania się z przeciwnikiem, szybko zostają przyjaciółmi i zaczynają rozumieć, że trwający konflikt nikomu nie służy. Czy uda się pogodzić upartych władców? I co z tym wszystkim ma wspólnego tajny język, zaginiony topór i góry psującego się jedzenia?

Ekranizacja książki autorstwa Martina Widmarka, autora m.in. serii o „Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai”.

4 listopada (poniedziałek) godz. 10:00
PATI I KLĄTWA POSEJDONA reż. David Alaux | Francja | 2022 | animowany | 96′

Wielka przygoda małych bohaterów! Nieustraszona mysz Pati i jej koci przyjaciel sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierzą burzliwe morza i zmierzą się z mitologicznymi stworami, podejmując wyzwanie samego Posejdona.

Pati to bystra mysz, która po cichu marzy o zostaniu wielką bohaterką. Razem z potulnym kotem Samem wiedzie spokojne życie w starożytnej Grecji. Wszystko się zmieni, gdy zazdrosny Posejdon nakazuje mieszkańcom miasta zbudować sobie posąg równie wspaniały jak ten postawiony jego bratu Zeusowi. Aby uratować mieszkańców przed klątwą Posejdona, Pati wyruszy na poszukiwania legendarnego klejnotu. Wraz z kotem Samem, niesfornym ptasim piratem oraz największym bohaterem Grecji Jazonem udadzą się w podróż na tajemniczą wyspę. Na swojej drodze spotkają wrogie cyklopy, stugłową Hydrę i złowieszczego Krakena. Wspólnie zrozumieją, że prawdziwa bohaterka nie musi być wielka! Przygoda czeka!

Film twórców hitu „Nel i tajemnica Kurokota” to zachwycająca i przezabawna przygodowa animacja dla całej rodziny!

5 grudnia (czwartek) godz. 10:00
GWIAZDKA KLARY MUU reż. W. Ashurst | Norwegia | 2020 | animowany | 69′

Wesołych Świąt! Klara Muu wprost nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty! Jakie niespodzianki czekają na nią na Krowim Wzgórzu? Lawina zabawnych i nieprzewidzianych wydarzeń postawi radosne świętowanie pod znakiem zapytania.

Niezwykle podekscytowana Klara po raz pierwszy spędzi Gwiazdkę ze swoim tatą na Krowim Wzgórzu. Kiedy przybywa na farmę, okazuje się, że kompletnie nic nie jest jeszcze gotowe! Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że tata Klary zostaje pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga uniemożliwia mu powrót. Co pocznie Klara? Do Świąt zostało już tak niewiele czasu! Może z pomocą zuchwałego bożonarodzeniowego skrzata uda się stworzyć na Krowim Wzgórzu świąteczną atmosferę?

Gwiazdka Klary Muu to świąteczna kontynuacja uwielbianej animacji Klara Muu!. Mała krówka z pomocą przyjaciół zrozumie, że Święta to przecież nie tylko prezenty, ważniejsze od pozorów i dekoracji jest po prostu bycie razem.

10 stycznia (piątek) godz. 10:00
JAK OCALIĆ SMOKA reż. K. Launing | Norwegia, Holandia, Czechy | 2020 | aktorski / animowany | 82’

Gina ucieka z ośrodka dla cudzoziemców i szuka schronienia, w którym mogłaby spędzić święta. Mortmier ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami – jego światem jest internet. Wskutek niespodziewanych okoliczności tych dwoje  połączy wspólna misja – pewien smok będzie potrzebował ich pomocy.

Dziewięcioletnia Gina potrzebuje kryjówki po ucieczce z ośrodka dla imigrantów. Postanawia spędzić świąteczny czas w domu, którego właściciele wyjechali właśnie na ferie. Mieszkający nieopodal Mortimer podejmuje się doglądania domu podczas nieobecności sąsiadów. Chłopak większość czasu spędza w świecie wirtualnym – o jego popularności i relacjach z rówieśnikami mają świadczyć kolejne polubienia materiałów, które zamieszcza w sieci. Dzieci spotykają się przez przypadek. Choć z pozoru nic je nie łączy, niebawem okazuje się, że mają wspólny cel. W piwnicy odkrywają zagubionego smoka. Czy uda im się znaleźć sposób na to, żeby bezpiecznie wrócił do domu?

10 lutego (poniedziałek) godz. 10:00
OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI reż. G. Bøe-Waal | Norwegia | 2018 | aktorski | 88′

Tiril i Olivier to para młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę.

Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Po okolicy grasuje tajemniczy Człowiek w Czerni, który poszukuje skarbu. Młodzi detektywi zaczynają śledztwo, które sięga do historii miasteczka i jego mieszkańców. Czego szuka zamaskowany złoczyńca? Czy znalezienie mapy z przeszłości pozwoli na przełom w sprawie? Czy prawda ujrzy światło dzienne?

Najwyższej próby kryminał familijny i adaptacja popularnej książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2.

11 marca (wtorek) godz. 10:00
KAPITAN MORTEN I KRÓLOWA PAJĄKÓW reż. K. Jancis I Estonia, Irlandia, Wielka Brytania | 2018 | animowany | 75′

Dziesięcioletni Morten pragnie być marynarzem, tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi.

Morten to półsierota, jego mama nie żyje, a taty nigdy nie ma w domu, ponieważ jest kapitanem statku „Salamandra”. Pojawia się od czasu do czasu w domu chłopca i nie zważa na problemy syna, nie podziela jego pasji, żyje własnym życiem. Chłopiec żyje w osamotnieniu w nadmorskim miasteczku z ciotką Anną, właścicielką kawiarni „Motyle”. Morten uwielbia chwile, gdy może marzyć, że jest kapitanem statku jak jego ojciec. Każdą wolną chwilę poświęca na budowę statku – zabawki. Ucieka często do świata fantazji, w którym zamieszkują owady, niezwykle podobne do osób, które są wokół niego. Owady umieszcza na pokładzie swojej zabawki. Pewnego dnia, w wyniku przypadku, jego marzenia nabierają realnych kształtów i Marten zostaje kapitanem. Zostaje zmniejszony do rozmiaru członków załogi-owadów i staje na czele swojego małego statku. Musi uratować statek  i wrócić do prawdziwego świata. Czy to mu się uda? Czy on i jego ojciec będą razem?

2 kwietnia (środa) godz. 10:00
BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. TAJEMNICA SKORPIONA reż. T. Mackik| Szwecja | 2022 | aktorski | 83′

Lasse i Maja znowu na tropie! Mieszkańcy Valleby nie mogą doczekać się obchodów urodzin miasteczka. Tajemniczy Skorpion ma jednak zgoła inne plany. Czy młodym detektywom uda się uratować święto przed przebiegłym złodziejem?

Przed Lassem i Mają wyzwanie godne największych detektywów. Zbliża się wielkie święto – obchody 500-lecia Valleby, jednak przygotowania przerywa seria zuchwałych kradzieży. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców Valleby uroczystość nie doszła do skutku. Lasse i Maja bez wahania angażują się w sprawę i z pomocą zrzędliwej, emerytowanej mistrzyni złodziei Lillie próbują wpaść na trop złodzieja. Ale kim tak naprawdę jest ten przebiegły Skorpion i jaki jest jego motyw? Czy Lasse i Maja zdołają rozwiązać zagadkę i powstrzymać rabusia przed zrujnowaniem święta Valleby?

Tajemnica Skorpiona jest już szóstą filmową częścią przygód ulubionych młodych detektywów, Lassego i Mai z bestsellerowej serii książek Martina Widmarka.

Film zdobył nagrodę publiczności na 9. MFF Kino Dzieci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj