
Dolny Śląsk może się pochwalić najstarszymi zaporami w Polsce. Poza znanymi już turystom zaporami w Leśnej i Pilchowicach region zyska wkrótce nową atrakcję.
Na Dolnym Śląsku powstaje największa zapora w Polsce. Otacza ona zbiornik Żelazny Most pod Polkowicami, do którego składowane są tzw. odpady poflotacyjne z trzech zakładów górniczych KGHM. Ma zapewnić bezpieczeństwo środowisku i umożliwić dalsze prowadzenie działalności górniczej. Obecnie najwyższą sztuczną zaporą w Polsce jest tama zbudowana na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Ma ona 81,8 m wysokości i 664 m długości.














![Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece [ZDJĘCIA] Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/bogdan-tkaczuk.jpg)
![Młodzi miłośnicy czytania rywalizowali w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/swiatowy-dzien-ksiazki.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)




