Piotr Klima apeluje o uporządkowanie cmentarza ewangelickiego

cmentarz ewangelicki raciborz
Fot. Paweł Klima

W działania na rzecz cmentarza ewangelickiego ma włączyć się miasto i raciborskie szkoły. Rozważane są też wydarzenia upamiętniające historię Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego.

Piotr Klima, radny Rady Miasta Racibórz, podczas styczniowej sesji złożył interpelację dotyczącą podjęcia działań na rzecz uporządkowania cmentarza ewangelickiego w Raciborzu. Jego inicjatywa spotkała się z przychylnym przyjęciem zarówno przewodniczącego rady, jak i prezydenta Raciborza.

- reklama -

Cmentarz ewangelicki w Raciborzu znajduje się przy ul. Starowiejskiej. Został założony w 1920 r. i zajmuje 1,41 ha. Powstał w związku z rozrostem gminy ewangelickiej. W 1974 r. zamknięto go dla nowych pochówków. Najstarsze nagrobki pochodzą z lat 20. XX w. Na cmentarzu znajduje się kaplica oraz pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej żołnierzom wyznania ewangelickiego. Obecnie podlega parafii ewangelicko-augsburskiej w Rybniku.

W kontekście tej inicjatywy odbyło się spotkanie z dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu – dr. Jackiem Pierzchałą, który wyraził gotowość do współpracy. Szkoła, której aula niedawno przeszła renowację, może stać się miejscem realizacji różnych działań edukacyjnych i kulturalnych związanych z historią Raciborza. Natomiast prezes zarządu Raciborskiego Centrum Recyklingu Władysław Konopka obiecał wsparcie w uporządkowaniu nekropolii ze specjalistami z Rybnika.

Podczas spotkania, które miało miejsce 30 stycznia, pojawiły się konkretne propozycje działań. Miasto Racibórz ma wesprzeć prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim. Również uczniowie raciborskich szkół mogą wnieść swój wkład: młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych mogłaby pomóc w renowacji nagrobków, natomiast uczniowie innych szkół mogliby uczestniczyć w pracach porządkowych, takich jak grabienie liści czy zbieranie gałęzi.

Ponadto w Zespole Szkół Ekonomicznych można by zorganizować szereg wydarzeń upamiętniających historię Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego, m.in. konferencję popularnonaukową dotyczącą historii szkoły oraz wystawę, którą można by eksponować w różnych instytucjach, takich jak Urząd Miasta, Muzeum, Raciborskie Centrum Kultury, Archiwum Państwowe oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Można by także stworzyć izbę pamięci poświęconą historii szkoły, wykorzystując dokumenty archiwalne przekazane do Archiwum Państwowego. W TMZR mogłaby natomiast odbyć się prelekcja i działania mające na celu ochronę zabytków związanych z ewangelikami w Raciborzu.

fot. Paweł Klima
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj