
OECD uważa, że Polska powinna przyspieszyć wycofywanie się z węgla.
Polska zajmuje 10. miejsce wśród krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem emisji gazów cieplarnianych w stosunku do PKB. Mimo postępów w transformacji energetycznej eksperci przewidują, że Polska nie osiągnie do 2030 r. celu redukcji emisji o 55% w porównaniu z 1990 r. Podobne prognozy zawiera nowy Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu, w którym rząd szacuje redukcję na poziomie 50,4%. Głównym źródłem energii w Polsce pozostaje węgiel, choć jego udział w miksie energetycznym systematycznie maleje.





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)






![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)












