
– Ten projekt pogłębi dziurę, która już jest w systemie finansowania służby zdrowia. Podmioty lecznicze już prewencyjnie obniżają dostępność świadczeń, a ta ustawa wszystko pogorszy – zwróciła uwagę Marcelina Zawisza.
Od początku 2026 r. zacznie obowiązywać obniżona składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Zmiany obejmą 2,6 mln osób. Obniżka wejdzie w życie od początku 2026 r. i będzie kosztować 4,6 mld zł. Przedsiębiorcy na skali podatkowej i rozliczający się podatkiem liniowymi będą płacili 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, a po osiągnięciu dochodu powyżej 150% wartości przeciętnego wynagrodzenia – 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia oraz 4,9% od nadwyżki powyżej 150% przeciętnego wynagrodzenia.






![Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności [ZDJĘCIA] Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zpit-strzecha-seniorzy.jpg)




![Młodzi czytelnicy ruszyli tropem „Kociej Szajki” i „Zwiadowców” [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-31.jpg)

![Drewniane potwory książkowe powstały w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-30.jpg)
![Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty [ZDJĘCIA] Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck-9.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





